Windows Phone 8.1 Update 2 – co przynosi ?

Od piątku większość użytkowników Windows Phone „jara” się udostępnionym nowy buildem Windows 10 Technical Preview for Phones. Wobec faktu, że Microsoft był łaskaw olać sikiem prostym Lumię 930 (oraz Lumię Icon) i nie ujął jej wśród wspieranych przez aktualizację modeli, w dniu dystrybucji W10TP siedziałem cicho i obserwowałem rozwój wydarzeń. Nie obyło się bez wpadek – na samym początku zdechły serwery Microsoft, ale po jakiś 3 godzinach o ogłoszenia rozpoczęcia dystrybucji, się uporali z problemem i się zaczęło. Nie mam zamiaru pisać o niedomaganiach tego buildu oraz o kuriozalnych pomysłach (jak usunięcie z niego całego pakietu Office), które zostały tam zastosowane. Musiałem jakoś nawiązać do tytułu mojego wpisu czyli – Windows Phone 8.1 Update 2 – co przynosi ?

Okazało się przy okazji tej aktualizacji, że większość urządzeń zanim pobrała W10TP musiała pobrać WP8.1 upd 2, po czym dopiero następowała instalacja docelowego systemu. Dało mi to do myślenia i pomimo braku wsparcia dla Lumii 930 postanowiłem sprawdzić czy jest dostępna jakaś aktualizacja (było już ok godz. 0.00 – piątek/sobota). Dziwnym trafem (piszę tak, bo zakładam, że nie było to celowe działanie Microsoft) update 2 dla Windows Phone 8.1 został udostępniony dla wszystkich, również dla modeli nie wspieranych przez W10TP. Tak więc za pomocą aplikacji Windows Insider, moja Lumia 930 stała się posiadaczką Windows Phone8.1 update 2 – w sumie niewiele, ale zawsze, a jak czytam przez weekend komentarze o problemach z W10TP to nawet cieszę się, że M$ mój model telefonu wykluczył 😉 .

Jak już wspomniałem, update 2 przynosi niewiele zmian, tak więc w telegraficznym skrócie te, które z całą pewnością są przydatne i nie mogą zostać nie zauważone:

1. Zmiana listy ustawień. Ustawienia w Windows Phone X wyglądały tak samo od samego początku czyli od WP7. Z czasem, dochodziły nowe funkcje, a lista stawała się coraz dłuższa, aż zaczęła być uciążliwa do przeglądania – po prostu była za długa. Update 2 rozwiązuje ten problem, a mi to rozwiązanie przypadło do gustu. Od teraz wszystkie pozycje z ustawień są posegregowane w kategorie:

Po tapnięciu na każdą z nich, zostaniemy przeniesieni do pozycji z nią związanych. Ponadto w ustawieniach dostaliśmy możliwość przypięcia do homescreen każdej z pozycji:

Moim zdaniem bardzo dobry pomysł.

2. Kolejną rzeczą są „Uprawnienia aplikacji”. W tym miejscu możemy ustawić, które aplikacje będą miały dostęp do funkcji wymienionych na nw. liście:

3. Następny elementem dodanie możliwości zmiany nazwy naszego urządzenia z poziomu telefonu, bez konieczności podłączania go do komputera:

4. Doszła również kosmetyczna zmiana polegająca na dodaniu u dołu ekranu startowego napisu „Wszystkie aplikacje ->” ze strzałeczką w prawo, co ma oznaczać, że po prawej stronie homescreen znajdziemy listę wszystkich zainstalowanych aplikacji (no jak dla mnie zbędny bubel więc nawet nie robiłem screena).

5. Ostatnią z głównych i zauważalnych zmian jest umożliwienie obsługi naszego telefonu przez urządzenia peryferyjne łączące się przez bluetooth jak klawiatura, czy pad do gier (choć tego drugiego nie próbowałem więc na 100% nie wiem czy będzie działał). W każdym razie mogę zagwarantować, że klawiatura bezprzewodowa działa – wypróbowałem połączyć się z telefonem przez BT z moim laptopem i wykorzystać jego klawiaturę. Nie ma z tym większego problemu, jednak jak to zwykle bywa, nie może być tak pięknie – póki co nie działa obsługa polskich znaków, ale skoro funkcja się uruchamia, to jest światełko w tunelu. Jak to działa, możecie zobaczyć na krótkim filmiku który nagrałem z wykorzystaniem Project My Screen:

Ok, to tyle ze zmian, które mi się rzuciły w oczy i o których postanowiłem Wam napisać.

Reklamy

12 comments

  • Budniu

   Brak 😉 Zauważyłem również brak „Map” w ustawieniach, ale aplikacja „Mapy” ma swoje ustawienia. Ot ciekawostka. Nie mniej wg mnie te ustawienia po prawej to były potrzebne jak świni siodło – do wszystkich opcji, których dotyczyły można się było dostać z poziomu ustawień aplikacji (jak mapy, widomości, IE, etc.).

   Polubienie

   • oibis2

    Cześć 🙋 Budniu. Wczesniej w ustawieniach mozna bylo dać w prawo 👉 i byly dodatkowe ustawienia Np sklep, portfel itp. Teraz gdzie są te ustawienia?

    Polubienie

    • Budniu

     Tu ustawienia zawsze były dostępne z dwóch miejsc: z tego o którym mówisz oraz w ustawieniach poszczególnych aplikacji, których dotyczyły: sklep, IE, wiadomości, etc. Moim zdaniem dobrze, że się tego pozbyli, bo ustawienia nadal masz dostępne z poziomu aplikacji, których dotyczą i bez sensu żeby to było drugi raz w systemie powielone.

     Polubienie

  • Budniu

   Cóż mam powiedzieć – nie wiem czemu tak jest. Mogę tylko przypuszczać, że tak jak Windows Insider wspiera na tę chwilę tylko Lumie, tak samo może być z UPD2 – Ativ i urządzenia innych producentów, nie są po prostu wspierane.

   Polubienie

  • grzegorzkozlowski

   W Ativ miałeś tylko opcje Fast czy Slow również, pytam z ciekawości gdyż na Ativ żony pojawiły się te dwie opcje, ale nie odważyłem się przejść dalej. Na chwilę obecną to jej podstawowy telefon. W zakupionej 930 jest karta nano sim.
   Nawiasem mówiąc jak na telefon sprzed dwóch lat (Ativ) to wygląda i jest super, androidowy sprzęt jest daleko w lesie.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s