Windows 8


W związku z tym, że chcąc posiadać odblokowany telefon z systemem Windows Phone 8, zostałem „zmuszony” przez Microsoft do zakupu ich nowego systemu czyli Windows 8 (skorzystałem z promocji i nie płaciłem za niego 1199 zł ile teraz kosztuje o czym informowałem). Nowy system nowe większe czy mniejsze problemy, wobec czego na łamach tej podstronki postaram się opisać parę szczegółów związanych rzecz jasna w Windows Phone, o czym traktuje moja witryna. Jednocześnie do utworzenia tej podstrony natchnęło mnie przy okazji dzisiejszej rozmowy z @tomaszkap z Mobione.pl i PDAClub.pl, który nie posiada z tego co wiem telefonu z Windows Phone X, natomiast zakupił system Windows 8. Zauważyłem, że jeżeli ktoś nie korzysta z telefonu z Windows Phone X, a zainstalował Windows 8, mogą wystąpić pewne problemy, które wynikają z niewiedzy tych osób o rzeczach, które jeżeli ktoś używa telefonu ww. platformy wie od pierwszych chwil zabawy.

SDK 8.0 dla Windows Phone (artykulik znajdzie się lada dzień)

Pierwsza rzecz

Do pełnego używania Windows 8 należy założyć konto w Microsofcie co jest zupełnie darmowe, a robimy to tutaj:
https://login.live.com/
Jednak o tym każdy potencjalny user Windows 8 prędzej czy później się dowiaduje ponieważ system „woła” o login (nasz WinLiveID czyli adres email, który założyliśmy na ww. stronie) i hasło. Oczywiście użytkownicy Windows Phone wiedzą o tym od pierwszych dni, ale jak wspomniałem – nie każdy ma telefon z tym systemem.

Druga rzecz

Do pełnego korzystania z dobrodziejstw gier dla Windows 8 (mówię o tych ze statusem Xbox czyli od Microsoftu) należy to założone wcześniej konto WinLiveID połączyć z kontem Xbox, co czynimy tutaj. (adres podlinkowałem pod słowo bo jest mega długaśny). Zarejestrowanie się tu tzn. połączenie naszego WinLiveID z kontem Xbox oprócz możliwości grania pozwala gromadzenie tzw. achievement-ów, które otrzymujemy przechodząc kolejne poziomy gier. Fajne jest to, że jeżeli posiadamy telefon z Windows Phone X, do którego wklepiemy nasz WinLiveID, dane naszego konta Xbox zostaną wyświetlone w specjalnej aplikacji, którą możemy za darmo pobrać z Market store: http://www.windowsphone.com/pl-pl/store/app/xbox-extras/31e9b772-1d92-e011-986b-78e7d1fa76f8 – TO JEST DLA WINDOWS PHONE nie dla WINDOWS 8 (celowo dałem cały link o tym zaraz). Aplikacja ta daje spore możliwości na edytowanie naszego awatara i inne ustawienia związane z kontem Xbox.

Trzecia rzecz

Aby otrzymać możliwości edycji naszego awatara, dodawania i usuwania znajomych, podglądania naszych osiągnięć i paru innych rzeczy na Windows 8 musimy sobie pobrać i zainstalować tę aplikację: http://apps.microsoft.com/windows/pl-pl/app/games/15a9edda-c1ee-48bc-b670-847c610baf41 (celowo daję cały link, ale o tym w następnym punkcie, jednak sugeruję zapoznać się z treścią (tzn. kolejnością znaków) w tym i poprzednim linku). Po zainstalowaniu aplikacji już tylko wpisujemy nasze połączone z Xbox WinLiveID, hasło i gotowe.

Czwarta rzecz

Teraz o tych zapyziałych linkach, które podałem. Szukałem na różne sposoby (i chyba nie tylko ja) aplikacji Market store dla Windows 8 dostępnej przez www – i lipa. Nadmienię, że w przypadku mniejszego brata tzn. Windows Phone X mamy to: http://www.windowsphone.com/pl-pl/store gdzie w okienko wyszukiwarki na stronie wpisujemy interesującą nas nazwę i aplikacja się znajduje (bądź nie, jeżeli takiej nie ma lub jest pod inną nazwą). Niestety dla Windows 8 nie ma sklepu przez www lub ja nie umiem go znaleźć i musimy zainstalować aplikację „Sklep„, w której dopiero możemy wyszukiwać aplikacje i gry. A co jeżeli chcemy podzielić się z kimś znajomym naszym znaleziskiem i podesłać mu link ? Oczywiście jest możliwość korzystając z funkcji „share”, w którą jest natywnie wyposażony Windows 8. W tym celu będąc w sklepie i mając otwarte szczegóły danej gry czy aplikacji, najeżdżamy kursorem/myszką w górny prawy róg i kiedy otworzy się pasek zadań, wybieramy z niego „udostępnij” po czym „poczta”. Zostanie w bocznym panelu otwarta aplikacja poczta i po chwili z jednego z naszych kont będziemy mogli wysłać wiadomość zawierającą ów link, o który nam chodzi lub go skopiować i wkleić na forum :oT). A co jeżeli, nie mamy pod ręką kompa z Windows 8, a jednak chcemy sprawdzić dostępność jakiejś aplikacji czy gry na tę platformę, mając do wykorzystania tylko telefon bądź komputer w Windowsem XP/7/Vista lub innego Mac-a czy Ubuntu ? Lipa.
Ponadto pisząc ten wątek w przeglądarce rzecz jasna, średnio wygodne jest przechodzenie do stylu Metro, czy jak kto woli Modern, wchodzenie do sklepu, wyszukiwanie aplikacji, uruchamianie poczty i dopiero skopiowanie linka. W tym celu mały „ficzerek” znalazłem. Otóż przez nasze popularne google musimy do każdego wyszukiwanego tytułu dodać apps.microsoft.com czyli wpisać taką kombinację: nazwa aplikacji apps.microsoft.com Dla przykładu: wyszukujemy grę Adera czyli wpisujemy: adera apps.microsoft.com i otrzymujemy: taki wynik link, który nas interesuje będzie pierwszy pod dwoma reklamami u góry, które można odróżnić po ciemniejszym tle. Link do tej gry, o którym mówię to ten: http://apps.microsoft.com/windows/en-us/app/adera/77f0d9b5-87ac-4816-87d5-76b75afcb6db

AKTUALIZACJA pkt 4

Jeden z odwiedzających podrzucił właśnie link do strony rozwiązującej problem wyszukiwania aplikacji przez www, ta strona to: http://metrostore.preweb.sk/ i działa tak samo jak sklep dla Windows Phone: wchodzimy na nią i w oknie wyszukiwarki wpisujemy nazwę szukanej aplikacji czy gry. Strona zwraca wyniki ze szczegółami znaleziska gdzie po kliknięciu w górnym prawy rogu ekranu na przycisk „Details” zostajemy przeniesieni do strony www z danym programem.

Piąta rzecz

Wyszukane w ten sposób aplikacje czy gry znajdują się w h-amerykańskim sklepie Microsoft o czym świadczy ten zapis w każdym linku: en-us. Mogą się zdarzyć znaleziska, które będą w sklepie w UK, który będzie posiadał skrót: en-gb. Jednak jeżeli chcemy zobaczyć czy dane znalezisko jest dostępne dla naszego regionu, zapis w linku musimy zmienić ręcznie na pl-pl i wklepać do przeglądarki. Możecie sobie sprawdzić na podstawie ww. linku do Adery.

Szósta rzecz

Wiele aplikacji czy gier nie jest dostępnych dla naszego regionu czyli pl-pl. O ile z wyszukiwaniem przez www to żaden kłopot o tyle w przypadku aplikacji sklep w Windows 8 ma to zasadnicze znaczenie ponieważ domyślnie przeszukuje on tylko zasoby naszego sklepu skutkiem czego może zwyczajnie czegoś nie znaleźć. Jest mały ficzer na to: Będąc w sklepie na Windows 8 najeżdżamy kursorem/myszką w górny prawy róg i kiedy otworzy się pasek zadań, wybieramy z niego „Preferencje”. Tutaj zmieniamy pierwszą pozycję tzn. wyłączamy: „Ułatwiaj znajdowanie aplikacji w moich preferowanych językach. ” i wychodzimy. Od teraz wyszukiwanie będzie odbywało się bardziej globalnie niż lokalnie.

Pisząc powyższe korzystałem z dobrodziejstw: myWindows8.pl

To tyle póki co.

Reklama

3 comments

  1. Pingback: Cykl opisów dla Windows 8 związanych z Windows Phone | Encyklopedia Windows Phone

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s