Tipsy i tricki


W tym dziale znajdują się opisy jak wykonać pewne „ruchy” w urządzeniach z systemem Windows Phone w celu ustawienia pewnych opcji lub uruchomienia niektórych ustawień, które z tych czy innych przyczyn są wyłączone lub ukryte.

Poniższy opis stanowi zbiór ciekawych sztuczek, o których przeczytałem w różnych źródłach, lub też trafiłem na nie użytkując telefon.

Sterowanie głosem

W systemach z ustawionym językiem polskim niestety ta funkcja nie jest wspierana, jednak jej funkcjonalność zasługuje na wspomnienie.  Żeby ją wywołać (oczywiście w przypadku systemu angielskojęzycznego) naciskamy i przytrzymujemy przycisk z logiem Microsoftu pod ekranem. Pojawi się komunikat z prośbą o wydanie polecenia głosowego, co czynimy w języku, w którym mamy nasz system. Jeżeli powiemy po angielsku „call to mama” to nasz telefon wykona połączenie do osoby, którą mamy wpisaną do książki telefonicznej pod hasłem Mama (jeżeli nie mamy takiego wpisu zostanie zwrócony komunikat o błędzie). Tak samo dzieje się z np. uruchamianiem aplikacji (mówimy „play music” i system zaczyna odtwarzać pierwszy utwór z listy.

Będąc przy tym temacie, jeżeli komuś bardzo brakuje funkcjonalności poleceń głosowych w polskiej wersji systemu, to póki co może sobie to zrekompensować za pomocą aplikacji Polecenia głosowe służącej do dyktowania tekstu do mikrofonu naszego urządzenia, a program konwertuje to na tekst pisany. Następnie program przechodzi do natywnej aplikacji wiadomości skąd możemy ten tekst wysłać SMS-em lub go skopiować i wkleić np w kalendarzu tak więc na dobrą sprawę możemy go wykorzystać do użycia z każdą aplikacją gdzie trzeba coś wpisać. Aplikację w obecnej odsłonie opisałem tutaj. Drugą aplikacją rekompensującą nam brak sterowania głosowego jest Voice Translator. Jest to nic innego jak program rozpoznający tekst mówiony do mikrofonu na wersję pisaną, po czym tłumaczy ją na wybrany wcześniej język (a obsługuje tyle języków co google translator bo właśnie z niego korzysta aplikacja). Sprawdźcie obydwie ww. aplikacje bo wg mnie działają bardzo dobrze i radzą sobie z PL znakami diaktrycznymi bez problemu, a linki powyżej prowadzą do Market Place. Aplikacja „SMS głosem” jest płatna, ale moim zdaniem groszowe sprawy bo tylko 3,49 zł natomiast „Voice Translator” jest za darmo.

Wyłączenie uruchamiania przeglądarki z wyszukiwaniem Bing po tapnięciu na przycisk z „lupką” pod ekranem

Sądzę, że wkurza Was tak samo jak mnie, kiedy na urządzeniu z POLSKIM systemem (bo tylko w nim jest ten objaw) po tapnięciu na przycisk z lupką otwiera nam się strona wyszukiwania Bing w natywnej przeglądarce Internet Explorer. Zaznaczyć muszę, że w angielskojęzycznych systemach po tapnięciu na lupkę otwiera się HUB wyszukiwania z możliwością skanowania QRcode-ów oraz rozpoznawaniem muzyki po odsłuchanym fragmencie utworu. Żeby to zmienić i zachować język polski w systemie należy wejść do: Menu>Ustawienia>region+język>i tu w ostatniej pozycji (przesuwamy palcem po ekranie do góry) mamy okienko pod tytułem: „Język przeglądarki i wyszukiwania” – zmieniamy na angielski (Stany Zjednoczone) lub angielski (Wielka Brytania) – nie ma różnicy. Po wyjściu, kiedy tapniemy „lupkę” już nie ujrzymy Internet Explorera, ale to co poniżej (jak tapniemy na ikonkę z okiem u dołu ekranu, włączy się aparat i pozwoli skanować QR Code-y – działa bez pudła).

Dodawanie (przypinanie) aplikacji do ekranu startowego

Po wejściu do menu, musimy tapnąć i przytrzymać na danej aplikacji, wyświetli się menu kontekstowe gdzie potwierdzamy wybór. Aplikacja jest przypięta.

Dodawanie kontaktów do ekranu startowego.

Odbywa się to w identyczny sposób jak dodawanie aplikacji z tym, że otwieramy kontakty i z listy tapiemy na kontakcie, który chcemy przypiąć.

Przesuwanie/układanie/usuwanie kafelków po ekranie startowym.

Należy tapnąć i przytrzymać na kafelku, który chcemy przesunąć, po ok 2 sekundach dany kafelek się odepnie i możemy go usunąć lub umieścić w miejscu, które sobie wybraliśmy.

Lista alfabetyczna aplikacji

Jeżeli zainstalujemy już odpowiednią ilość aplikacji, (powyżej 20) które system sam układa alfabetycznie, w Menu pojawiają literki alfabetu rozpoczynające listę aplikacji na nie się rozpoczynające. Żeby nie „machać” palcem po ekranie, aż zjedziemy np. do literki „U” (Ustawienia), musimy po wejściu w Menu tapnąć na literkę „a”. Naszym oczom ukaże się to co na screenie, wtedy tapiemy literkę, na którą zaczyna się nazwa poszukiwanej przez nas aplikacji i od razu zostaniemy przeniesieni do „działu” zaczynającego się od danej literki.

Wyłączanie wyświetlania literek w menu

Możliwość uruchomienia tylko na odblokowanych urządzeniach.

Są osoby, którym przeszkadza to wyświetlanie literek w menu. Jest na to sposób lecz tylko dla odblokowanych urządzeń gdyż należy dokonać małej zmiany w rejestrze (znajdź w moim słowniku „Rejestr systemu„). Kiedy już mamy niezbędny program tj. „Registry editor” wchodzimy w gałąź: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Start\GroupingThreshold i obecną wartość (prawdopodobnie „0”) zmieniamy na inną np. „200” ważne, żeby była ona większa niż ilość zainstalowanych aplikacji. Po tym zabiegu wychodzimy z edytora rejestru i restartujemy telefon. W celu przywrócenia wyświetlania literek, ww. wartość zmieniamy na tę, którą mieliśmy (u mnie było „0”).

Włączanie/wyłączanie WiFi oraz Bluetooth

Rozwiązanie dotyczące włączenia/wyłączenia tych funkcji jest delikatnie rzecz ujmując – mało wygodne ponieważ w tym celu musimy wejść do: Menu>Ustawienia> i tu dopiero znaleźć WiFi lub Bluetooth, tapnąć i dopiero włączyć lub wyłączyć. Jednak do usprawnienia tych funkcji, przychodzą nam z pomocą deweloperzy, którzy stworzyli aplikacje przeznaczone do znacznego przyspieszenia tych procesów, co w rezultacie ogranicza się do jednorazowego tapnięcia na kafelku, który przypinamy sobie do ekranu startowego.  Tymi aplikacjami są:

 1. Toggle
 2. Network Dashboard
 3. Shortcuts+
 4. ConnectivityShortcuts

Wszystkie z ww. programów są bezpłatne i powyższe linki prowadzą do Market Place skąd można je pobrać za darmo.

Szybkie uzyskanie kropki podczas pisania tekstu

Kiedy piszemy sms-a czy maila, lub na stronie internetowej, aby uzyskać kropkę musimy dwukrotnie tapnąć na spację.

Jak się dowiedzieć czy nasz telefon jest odblokowany

Po wpisaniu w dialerze (tapnij telefon>otwórz ekran numeryczny) sekwencji klawiszy: ##782# i naciśnięciu przycisku połączenia, możemy dowiedzieć się czy nasze urządzenie jest już odblokowane (z tym, że nie wiem o jaki typ odblokowania chodzi czy Chevron czy sim-lock). Mój telefon jest bez brandingu, bez simlocka, z customROM-em Dynamics7 i mam jak na screenie:

Jak dostać się do zaawansowanych ustawień słownikowych i wpisywania tekstu

Tu Microsoft znowu się nie popisał i skamuflował tę opcję tak głęboko, że średnio zaawansowany użytkownik Windows Phone może jej nie znaleźć lub wcale nie wiedzieć o jej istnieniu. Żeby się do niej dostać wchodzimy kolejno w: Menu>Ustawienia>Klawiatura>Ustawienia wpisywania i tutaj u góry ekranu wyświetla nam się tekst „klawiatura polski” i malutkimi literkami „naciśnij aby zmienić” – naciskamy rzecz jasna i pojawiają nam  się dodatkowe opcje ustawień.

Jak definitywnie zamknąć natywną przeglądarkę Internet Explorer

Mój sposób autorski: W przeglądarce trzeba tapnąć na menu (trzy kropeczki w prawym dolnym rogu) i wybrać „karty”, zostaniemy przeniesieni do miniatur kart, które mają zaczek „X” w górnych prawych rogach. Tapiemy sobie na ten znaczek w każdej karcie (reakcją będzie jej zamknięcie), a po oststaniej naciskamy przycisk „back” (pod ekranem) i już mamy zamkniętą przeglądarkę.

Jak definitywnie zamknąć natywną aplikację odtwarzającą muzykę

Wszyscy słuchający muzykę czy to z radia czy z odtwarzacza na pewno się spotkali z tym, że po zakończeniu odtwarzania nie można zamknąć „do końca” aplikacji odtwarzającej dźwięk. Skutkiem takiego stanu rzeczy widzimy jej wtyczkę w lockscreenie oraz po naciśnięciu, któregoś przycisku zmiany głośności. W tym temacie z pomocą przychodzi nam program o nazwie: „Stop the Music”, który możemy pobrać z MarketPlace za darmo. Program instalujemy i każdorazowe jego uruchomienie wyłączy nam definitywnie program odtwarzający muzykę i już go nie będziemy widzieli w górnym pasku (oczywiście do czasu następnego włączenia).

Zablokowanie reakcji wibracji po naciśnięciu jednego z trzech przycisków pod ekranem

Możliwość uruchomienia tylko na odblokowanych urządzeniach.

Podobnie jak przy wyświetlaniu literek alfabetu w menu tu również są osoby, którym przeszkadza pojawiająca się wibracja będąca reakcją na naciśnięcie jednego z przycisków pod ekranem. Jest na to sposób lecz tylko dla odblokowanych urządzeń gdyż należy dokonać małej zmiany w rejestrze (znajdź w moim słowniku „Rejestr systemu„). Kiedy już mamy niezbędny program tj. „Registry editor” wchodzimy w gałąź: HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\OEM\KeyState i musimy dodać sobie jeden wpis. W tym celu tapiemy menu (trzy kropeczki w prawym dolnym rogu ekranu) i z wybieramy „New value„. W polu „Value Name” wpisujemy „application_btn_vibrate3” w polu „Value Data” wpisujemy „1” natomiast pole „Value Type” ustawiamy na „Dword” i tapiemy ok, po czym wychodzimy z edytora. Bez restartowania telefonu, po ok 20 sekundach zauważymy, że system już nie reaguje wibracjami po tapnięciu na któryś z ww. przycisków. W celu przywrócenia wibracji, wchodzimy w ww. gałąź i usuwamy dodany wpis – wibracje wracają.

Dodanie wartości numerycznych wyświetlających poziom baterii w taskbarze (ikona na górze ekranu) lub kolorowych ikonek baterii

Możliwość uruchomienia tylko na odblokowanych urządzeniach.

Od teraz kochani już nie potrzebujemy osobnej aplikacji pokazującej poziom baterii, która wyświetla się w całym kafelku. W dniu dzisiejszym (9 maja 2012 r.) jeden z userów XDA Developers @Zealson opublikował metodę wraz z niezbędnym plikiem do wykonania tej edycji w naszych urządzeniach. Wszystko czego będziemy potrzebowali to zmodyfikowany plik systemowy o nazwie: tshres.262.dll oraz dostęp do folderu Windows w naszym telefonie (to uzyskamy za pomocą opisanych już wcześniej przeze mnie sposobów). Zmodyfikowany plik, o którym mówię pobieramy z pierwszego postu wątku głównego na XDA. Zgodnie z tym co pisze autor i co ja również zalecam – to zrobienie sobie kopii naszego oryginalnego pliku tshres.262.dll, który siedzi w naszym folderze Windows – kopiujemy go sobie w jakieś bezpieczne miejsce w telefonie, tak żebyśmy go mogli w przyszłości przywrócić (sugeruję zmienić mu nazwę np. na: tshres.262._oryginalny.dll). Teraz skoro oryginalny plik mamy skopiowany, a ten zmodyfikowany pobraliśmy i już wym. metodami wrzuciliśmy do telefonu – pozostaje nam tylko skopiować nasz nowy plik do folderu Windows nadpisując ten, który tam pozostał (bo przecież kopię jego mamy gdzie indziej). Po tej operacji już tylko restartujemy telefon i naszym oczom powinno ukazać się to co na screenie poniżej:

W związku z pojawieniem się nowej modyfikacji w tym zakresie robię mały update. Tą samą metodą możemy teraz podmienić nasz plik tshres.262.dll na jeden z zamieszczonych w tym wątku na XDA Dev. Po restarcie telefonu naszym oczom ukażą się takie wskaźniki jak poniżej:

EDYTA 3 czerwca 2012 r.

Od dzisiaj już można ww. operację wykonać za pośrednictwem pliku *.xap tzn. należy go zainstalować w telefonie. Plik do pobrania z pierwszego postu wątku głównego na XDA Dev.

EDYTA 14 października 2012 r.

Od dzisiaj możemy powyższy efekt uzyskać za pomocą aplikacji o nazwie Colors Start Menu w której do wyboru mamy 5 różnych wersji ikonek baterii:

 1. domyślne,
 2. domyślne z wartościami procentowymi,
 3. pionowe z wartościami procentowymi,
 4. okrągłe z wartościami procentowymi,
 5. kolorowe z wartościami procentowymi.

Ponadto w obecnej wersji program daje nam możliwość zmiany kolorów kafelków tzn. ikon na nich umieszczonych na kolorowe lub w stylu tzw. Glass style. Aplikację pobieramy z wątku głównego na XDA. A obecnie wszystko może wyglądać tak (jak widać używam Windows Phone 7.8 dla niewtajemniczonych):

Dodanie dodatkowych kolorów tematów w ustawieniach systemowych

Możliwość uruchomienia tylko na odblokowanych urządzeniach.

Operację tę możemy oczywiście przeprowadzić za pomocą opisanego tutaj Advanced Configuration Tool lub edytując rejestr, ale obecnie jeden z użytkowników XDA Developers @xorizont opublikował plik *.xap zawierający kilkadziesiąt gotowych zmodyfikowanych kolorów motywów. Sądząc po nazwie i numerze wersji pliku instalacyjnego Themes Install 0.1 będzie on rozwijany o kolejne modyfikacje. Jedyne co musimy zrobić to pobrać aplikację z ww. linka na XDA, zainstalować w telefonie, uruchomić, po czym tapnąć jedyny przycisk „INSTALL”. Teraz po wejściu do Ustawienia>Motyw nasza lista motywu została wzbogacona o kilkadziesiąt nowych, a aplikację możemy odinstalować. Aplikację pobieramy z linku podpiętego powyżej pod jej nazwę.

Wywołanie skrótu „.pl” podczas wpisywania adresu strony internetowej.

Podczas wpisywania adresu strony www w przeglądarce w telefonie, wystarczy przytrzymać przycisk „.com” po czym z rozwinie się lista, z której możemy wybrać „.pl”.

Usunięcie ograniczenia rozmiaru pobieranych plików bez połączenia WiFi.

Możliwość uruchomienia tylko na odblokowanych urządzeniach.

Nie wiem jak Was, ale mnie denerwuje to ograniczenie. Niby dlaczego bez połączenia WiFi mam nie pobierać z Marketu aplikacji, których wielkość przekracza 20 MB ???? Przecież każdy zdaje sobie sprawę z planu taryfowego, który posiada i ilości KB/MB/GB w nim zawartych. Tak więc Microsoft nas ubrał w kolejną niedogodność, a mianowicie ograniczenie wielkości pobieranych plików, które określono na 20 MB (swoją drogą ciekawe czemu nie 40 MB ?). Jednak również z tym tematem XDA sobie poradziło – całość operacji jest banalnie prosta i trwa maks 5 minut. Jak tego dokonać ? A no proszę bradzo:

 1. Odnajdujemy w naszym telefonie taką lokalizację: \My Documents\Zune\PimentoCache\Keepers – są w niej zawarte pliki związane z naszym dostawcą usług (czytaj – operatorem).
 2. W tej lokalizacji interesują nas dwa pliki: Downloaded_MOConfig.xml oraz LKG_MOConfig.xml – w najdogodnieszy nam sposób kopiujemy je sobie na komputer (zalecam zrobienie kopii ich oryginalnych wersji, gdyby coś poszło nie tak).
 3. Pliki otwieramy w notatniku i zobaczymy, że zawerają one szereg komend – których nie zalecam zmieniać bezwiednie – a nas jednak interesuje tylko jedna z nich (w obydwu plikach jest taka sama), a mianowicie: id=”MaxDownloadSize”>20.
 4. Jak widzimy wartość domyślna wynosi 20 (to jest właśnie te 20 MB) – zmieniamy na większą (ja dałem sobie 200, co by nie mieć kłopotów) i zamykamy obydwa pliki zapisując zmiany.
 5. Teraz kopiujemy je spowrotem do naszego telefonu w to samo miejsce gdzie były, z tym że oczywiście nadpisujemy te stare.
 6. Restartujemy telefon i juz możemy pobierać z Marketu aplikacje o rozmiarze poniżej wartości, na którą zmieniliśmy.

To wszystko, a wiedzę czerpałem jak zwykle z XDA Developers.

Czarne kafelki w Windows Phone 8

Jak wiadomo co do zasady (tzn. korzystając z motywów) takiej możliwości nie ma jej nie ma (narazie). Jednak dzisiaj na XDA wpadłem na wątek zawierający krótki filmik w jaki sposób coś takiego uzyskać – jest to mega proste.

Po polsku: Ustawienia>Ułatwienia dostępu>Wysoki kontrast – włączamy. To wszystko od teraz mamy kafle jak na screenach:

Usuwanie aplikacji z ustawień telefonu

Jak wiadomo aplikacje z listy możemy bez kłopotów usuwać, jednak co zrobić z tymi w ustawieniach, które z tych czy innych względów nie są nam potrzebne ? Dobrze, że czytuję czasem XDA, właśnie pojawił się sposób (co prawda mało cywilizowany, ale działa) na usuwanie aplikacji z ustawień dla systemu WP8.
1. Ustawiamy datę w telefonie powiedzmy 100 lat do przodu np. na 11.08.2113 r. i zapisujemy.
2. Wchodzimy ponownie w ustawienia i tapiemy na aplikację, której chcemy się pozbyć.
3. Telefon widzi, że DRM aplikacji się przeterminował, więc jej nie otwiera tylko informuje nas o problemach z tą aplikacją, pytając jednocześnie czy chcemy ją usunąć.
4. Zatwierdzamy – właśnie pozbyliśmy się aplikacji z systemu.
Źródło: Uninstall apps from Settings Hub – xda-developers

Reklama

31 comments

 1. azbest

  Odnośnie „Wyłączanie wyświetlania literek w menu” zabrakło w linku „GroupingThreshold”
  Pełna lokalizacja: HKEY_CURRENT_USER->Software->Microsoft->Start->GroupingThreshold i tam dopiero zmieniamy wartość „0” na docelową. Pozdrawiam 😉

  Polubienie

 2. Sergiusz

  A’props „Zablokowanie reakcji wibracji po naciśnięciu jednego z trzech przycisków pod ekranem” W Samsungach ta opcja jest dostępna w ustawieniach.

  Polubienie

 3. xbartx

  Włączanie/wyłączanie WiFi oraz Bluetooth – ja to rozwiązałem sobie inaczej bez pomocy aplikacji. Otwieram sobie po prostu ‘settings’ a następnie przechodzą środkowym przyciskiem do menu kafelków albo po prostu blokuje telefon czyli nie zamykam ‘settings’. Teraz kiedy znowu korzystam z telefonu i chcę szybko wskoczyć do ustawień np. aby włączyć WiFi to naciskam i przytrzymuję strzałkę (pierwszy przycisk z lewej) aż pojawi się menu wyboru nazwijmy to otwartych kart. Wybieram otwarte wcześniej ‘settings’ i już. Według mnie tak samo szybkie jak jakaś aplikacja a mamy to domyślnie w systemie 🙂

  Polubienie

 4. zborek

  jak mozna wlaczyc zapisywanie hasel w mozart 7? cookie i wsyzstko jest ok na innych telefonach mozna zapisywac u mnie nie mozna na zadnej przegladarce nawet nie pyta sie czy zapisac

  Polubienie

  • Budniu

   Z tego co pamiętam dla WP7.X to jeżeli w ustawieniach jest włączone zapamiętywanie, to nie będą się witryny pytała czy zapisać. Jak się gdzieś zalogujesz i wyjdziesz ze strony, to po ponownym wejściu nie pamięta ?

   Polubienie

 5. Pingback: Lumia 820 wyszukiwanie Bing - Strona 2
  • Budniu

   Nie ma takiej możliwości w WP8. Jednak po aktualizacji do WP8.1 będziesz miał wskazanie procentowe przy baterii kiedy rozwiniesz górną belkę z centrum powiadomień (czego rzecz jasna nie ma w WP8).

   Polubienie

  • Budniu

   Marta – tego się nie wyłącza bo to symbol aktywnej transmisji danych. Tzn. możesz to wyłączyć – wyłączając dane komórkowe (Ustawienia>Komórkowe i SIM>Transmisja danych (na samej górze) – wyłącz i strzałki powinny zniknąć.

   Polubienie

 6. Drewutnia dRWALa Drągala

  Czy wyoski kontrast można włączyć w WP7.8? W WP8.1 przełączenie tła na biały i wysoki kontras z czarnymi kaflami wygląda rewelacyjnie, ale małżonka ma awaryjną starą Lumię (szajsung ją zawiódł)i też chcę jej przełączyć.

  Polubienie

 7. Kuba

  Hej,
  Czy ktoś wie jak zablokować dostęp do menu aplikacji albo ukryć jedną wybraną aplikacje w tymże menu. Chodzi mi o to aby zahasłować dostęp do WhatsApp, są do tego apecjalne aplikacje, które zahasłują na ekranie startowym, lecz w manu aplikacji jest ona dalej dostępna bez hasła.
  Z góry dzięki za pomoc.

  Polubienie

  • Budniu

   No niestety, z tego co wiem dla Windows Phone nie ma możliwości „hasłowania” aplikacji a tym bardziej tylko selektywnego, albo ogólnie ustawiasz hasło blokady ekranu, albo wcale.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s