Instalacja plików w systemie Windows Phone 7.X


Opis dotyczy tylko odblokowanych urządzeń.

Jak już pisałem wcześniej, do instalacji czegokolwiek z poza Market Place będziemy potrzebowali przed wszystkim odblokowane urządzenie (sprawdź w słowniczku) co się wiąże z instalacją na komputerze wszystkich wymienionych tam komponentów (Zune i SDK Windows Phone 7.X) . Skoro już posiadamy odblokowany telefon możemy pobrać z sieci (np z XDA) i instalować w naszym urządzeniu pliki *.xap (sprawdź w słowniczku). Możemy to zrobić na kilka prostych sposobów, a do każdego z nich telefon musi być podłączony przez USB do komputera:

1. Application Deployment – jest to narzędzie, które pojawia się w komputerze podczas instalowania SDK Windows Phone 7.X z prostego powodu – jest integralną częścią tego pakietu narzędzi, a powinno znajdować się w tej lokalizacji C:\Program Files (x86)\Microsoft SDKs\Windows Phone\v7.1\Tools\XAP Deployment\XapDeploy.exe.

Obsługa programu, a tym samym instalacja plików *.xap w telefonie jest banalna: podłączamy telefon do komputera, uruchamia się Zune – czekamy, aż się zsynchronizuje i ZRZUCAMY NA PASEK (nie zamykamy). Teraz uruchamiamy Application Deployment (wygląda jak na screenie wyżej) i naciskamy przycisk nr 1 (Browse). Teraz otworzy się okno, w którym możemy wybrać z naszego twardego dysku aplikację w pliku *.xap, którą chcemy zainstalować, po czym klikamy przycisk nr 2 (Deploy). O sukcesie poinformuje na komunikat w ww. oknie – aplikacja jest już w telefonie.

2. Jest szereg innych aplikacji, które zostały stworzone do instalowania plików *.xap w systemie Windows Phone i wszystkie one wykorzystują ten sam silnik tzn. SDK 7.X. Obsługa ich jest tak samo banalna jak obsługa Application Deployment z tego też względu nie będę ich opisywał, a ograniczę się podania nazw:

Tom XAP Installer:

Windows Phone Power Tool

Multiple Xap Installer

oraz instalacja plików *.xap jest możliwa również za pomocą opisanego już przeze mnie Windows Phone Device Manager.

Jest jeszcze jedna alternatywna i baardzo wygodna metoda instalacji, a mianowicie z poziomu natywnej przeglądarki internetowej w telefonie tj. Internet Eksplorer. Ten sposób jednak musi być zaimplementowany do ROM-u tzn. nie występuje on na oryginalnych systemach nawet jeżeli są one odblokowane (przynajmniej ja się nie spotkałem z możliwością uruchomienia tej metody na oryginalnym ROM-ie – jeżeli ktoś taki sposób zna proszę napisać komentarz, na pewno się tym zajmę). Działanie polega na tym, że nasz plik *.xap musi być umieszczony w sieci, w postaci „naturalnej” tzn. nie spakowany. Jeżeli mam tę opcję uruchomioną w naszym ROM-ie to po kliknięciu na ten plik zostaje on pobrany do pamięci cash, po czym system nas pyta czy ma go zainstaliwać. Kiedy zaakceptujemy, po chwili pojawi się komunikat o sukcesie, a dana aplikacja jest już w telefonie.

Reklama

29 comments

 1. Budniu

  Chodzi o to, że albo nie masz SDK zainstalowanego w komputerze, albo próbujesz użyć tej metody do Windows Phone 8.X, a opis dotyczy Windows Phone 7.X. BTW – opis pochodzi dokładnie z przed dwóch lat, prze ten czas trochę się zmieniło.

  Polubienie

  • Budniu

   Dobrze czujesz – Windows Phone nie wspiera plików cab i exe w takiej formie o której myślisz, więc nic z tego. Pliki instalacyjne dla Windows Phone mają rozszerzenia xap i appx.

   Polubienie

 2. milesklk

  Przy instalowaniu xapa pierwszym narzędziem od sdk wyskakuje mi błąd: „Deployment optimization failed due to an invalid assembly. Rebuild your source projects and try again.” co jest źle?

  Polubienie

 3. Paweł

  a istnieje coś co konwertuje exe do xap lub appx… czuję się delikatnie pisząc zrobiony w konia, miałem tyle lat omnie i omnieII, że chciałem być nadal posiadaczem windowsa w tel… a tu kicha !!!

  Polubienie

  • Budniu

   No wiesz, powiem Ci, że się trochę późno obudziłeś. System Windows Phone od samego początku (czyli od ok 4 lat) nie wspiera exe-ków, a żadna konwersja do nowych formatów nie wchodzi w grę bo to są nowe aplikacje pisane na nowej strukturze. Także nic nie poradzisz – tzn. możesz – napisać sam aplikację, która Cię interesuje 😉 (taki żarcik).

   Polubienie

 4. Paweł

  szkoda, że Panie w salonie nie były technicznie kumate… tel miałem prawie 3 tygodnie w pudełku, bo szukałem sposobu jak zarchiwizować sms i mms z omni… a jak już go odpaliłem, to „zonk”… może pojawi się jakaś aktualizacja umożliwiająca choć cab’y załadować… dzięki za info !

  Polubienie

  • Budniu

   A jaki plik i na jakim systemie próbujesz zainstalować ?
   – jaki xap – tzn. pobrany z sieci (Bóg wie skąd), czy pobrany z marketu – jeżeli ten drugi, to tą metodą go nie zainstalujesz tylko przez sklep po wrzuceniu na kartę pamięci lub do pamięci telefonu do folderu Downloads, Natomiast jeżeli plik jest pobrany z sieci to zwyczajnie może być uszkodzony lub niekompatybilny z Twoją wersją systemu w telefonie to wszystko.
   – na WP 8.1 działa tylko pierwsza metoda – pozostałe dotyczą tylko WP 7.X

   Polubienie

 5. Andrzej

  Witam. chciałem zainstalować apkę z pamięci telefonu – szkic-ołówkiem-zdjęcia-efekt-aparatu-edytor.xap – aplikacją pliki na WP 8.1… niestety mam „poprosić o pomoc obsługę techniczną w swojej firmie” ???

  Polubienie

  • Budniu

   No to nic z tym nie zrobisz. Jeżeli aplikacja byłaby jeszcze dostępna to na WP8.1, xap-y instaluje się tak jak to widać na moim filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=h_ibhJnuOdo Jeżeli masz telefon nie obsługujący kart SD, to xap musisz wrzucić do pamięci urządzenia, do folderu „Downloads” i proces wygląda tak samo.
   W przypadku aplikacji już nie publikowanej nic nie poradzisz. Możesz napisać do programisty, żeby przysłał Ci plik xap w wersji deweloeprskiej i jego będziesz mógł zainstalować jeżeli Twój identyfikator Microsoft jest zarejestrowany jako deweloperski, wówczas masz narzędzie do instalacji tego typu plików, które pobierasz razem z SDK for Windows Phone 8.1.

   Polubienie

 6. Paweł

  zainstalowałem na lumii 735 aplikację bateria, fajna, mówiąca ile mam jeszcze procent, zwiesiła się po tygodniu i aplikacja nie ruszała… odinstalowałem myśląc naiwnie, że zainstaluję od nowa i następny ZONK… ona gdzieś tkwi w telefonie bo to bydle chce zrobić aktualizację, po czym (kod błędu 80004004)… ani to usunąć ani dodać… tylko co dzień wywala mi, że aplikacja wymaga uwagi… co z tym zrobić, gdzie to tkwi ? może ręcznie coś wywalić ?

  Polubienie

  • Budniu

   No to zdaje się, pozostałości po aplikacji siedzą faktycznie w pamięci. Możesz spróbować jakimś eksploratorem płków je odnaleźć i usunąć, albo „kontrolą pamięci” w ustawieniach poczyścić wszystko z zawartości.

   Polubienie

 7. daroo

  ogolnie win 8 to porazka. sprzedam tableta z tym systemem, toshiba. nie potrzebuje gowna na ktorym sklep win nie dziala a inych apek nie da sie zainstalowac

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s