TouchXplorer oraz FileBrowser dla Windows Phone


Aplikacje przeznaczone tylko dla odblokowanych urządzeń.

Celowo piszę o tych dwóch aplikacjach na jednej stronie z uwagi na zakres ich działania. Obydwie są eksploratorami zawartości naszych słuchawek o co znowu Microsoft się nie zatroszczył. Zasadniczo muszę przyznać, że od czasu posiadania telefonu z Windows Phone z eksploratora plików korzystałem baaaaaardzo sporadycznie bo niby do czego ? Zasadniczo, głównymi powodami dla których należy zainstalować jeden z ww. programów to:

Ogólnie o tych programach

TouchXplorer jest „dzieckiem” Julien-a Schapman natomiast autor FileBrowser-a jest mi bliżej nie znany (może z uwagi na jego pochodzenie i związaną z tym barierę językową) – z tego co wiem człowiek nazywa się lub ma nick Ego Zheng, a na temat jego aplikacji można przeczytać tutaj. Bądź co bądź obydwa programy umożliwiają nam wykonanie operacji na plikach posiadanych w telefonie, a te operacje to np. zmiana nazwy czy skopiowanie do innego folderu, czego rzecz jasna brakuje natywnie w naszym systemie. Przede wszystkim natomiast programy dają nam możliwość dostępu do plików systemowych umieszczonych choćby w folderze Windows lub innych miejscach w niedostępnej dotychczas dla nas pamięci urządzenia.

Mam obecnie zainstalowane obydwa te programy i zasadnicze różnice, które zauważyłem to:

 1. TouchXplorer dramatycznie długo otwiera folder Windows (potrafi to trwać nawet 30 – 45 sekund) podczas gdy FileBrowser radzi sobie z tym zadaniem w ok 3 -5 sekund.
 2. W obydwu aplikacjach z dowlonego poziomu (tj. folderu) możemy otworzyć umieszczone tam pliki multimedialne (zdjęcia, filmy, muzyka) w natywnych aplikacjach przeznaczonych do tego. W TouchXplorerze odbywa się to poprzez podwójne tapnięcie na nich natomiast w FileBrowserze musimy raz tapnąć plik i wybrać z paska u dołu ekranu „open”.
 3. FileBrowser pozwala na edycję właściwości plików tzn. na zaznaczenie lub odznaczenie takich opcji jak: Archiwalny, Tylko do odczytu, Ukryty, Systemowy – TouchXplorer takiej opcji nie posiada wcale.
 4. Tapnięcie przyciku „back” w TouchXplorerze powoduje przejście o poziom wyżej (jeżeli jesteśmy w którymś miejscu w strukturze folderów) natomiast wyjdziemy z programu jeżeli jesteśmy na poziomie „My Device”. W FileBrowserze w górę w strukturze folderów przechodzimy poprzez tapnięcie przyciku w pasku u dołu ekranu, a naciśnięcie przysiku „back” powoduje opuszeczenie programu, który zapamiętuje miejsce gdzie się znajdowaliśmy. Po powtórnym uruchomieniu program odpala się w tym samym miejscu. Sądzę, że jest to przydatna opcja, a jej brak w TouchXplorerze jest minusem. Tak czy siak – w obydwu programach do „całkowitego” wyjścia musimy przejść najpierw na samą górę tj. do katalogu głównego jakim jest „My device” i dopiero tapnąć „back” żeby finalnie opuścić program.
 5. FileBrowser daje nam dostęp do jednego folderu, do którego nie dostaniemy się z poziomu TouchExplorera, tym folderm jest „StorageCard” jednak jeszcze nie doszedłem, które pliki tam lądują i w jakich oklicznościach (próbowałem sposobem, który opisałem tutaj, ale niestety pliki tak skopiowane na wierzch „Storage” lądują i tak w lokalizacji: MyDocuments\Zune\Content400 – jeżeli się dowiem OCB na pewno opiszę to tutaj).
 6. W TouchXplorerze każde tapnięcie jest potwierdzane krótką wibracją, natomiast w FileBrowserze nie „odczujemy” naszej działalności organoleptycznie (oprócz wzroku rzecz jasna).

Reasumując – obydwa programy działają podobnie jednak opisane powyżej różnice uznaję za plus dla FileBrowser-a, jednak wybór należy do Was. TouchXplorer pobieramy z linka podanego wyżej, natomiast FileBrowser trzeba pobrać stąd.

W związku z tym, że żadne zdjęcie nie odda tak właściwości danego programu jak filmik, poniżej możecie obejrzeć prezentację obydwu programów na osobnych filmach (pierwszy nie jest zrobiony przeze mnie i na 1:15 został zmontowany ponieważ widać jak autor otwiera plik tekstowy z folderu MyDocuments, natomiast po jego zamknięciu już ma wyświetloną zawartość folderu Windows – z tego względu nie widać długiego czasu wejścia do folderu Windows). Drugi film tj. o FileBrowserze jest mojego autorstwa.

Touch Xplorer

file browser

Reklama

3 comments

 1. Pingback: Free Mobile – Pierwsza aplikacja dla WP8 zliczająca użycie danych/minut | Encyklopedia Windows Phone
 2. Drewutnia dRWALa Drągala

  Nie znajduje w repozytorium MS tych programów dla WP8.1 L625. Czy są inne pozwalające dotrzeć głębiej niz standartowe katalogi z danymi Muzyka, Pobrane etc. Szukam „dojścia” do folderu gdzie schowana jest gra (Rovio) by przenieść savey gry gdy zmienię za pół roku telefon.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s