Trochę historii o odblokowaniu telefonów z systemem Windows Phone.


W związku z szeregiem pojawiających się pytań dotyczących podstawowej wiedzy w kwestii poruszania się po systemie Windows Phone, postanowiłem napisać ten poradnik.
Zaznaczę, że w przedmiocie tego opisu znacznie bardziej od nazwy „z-hack-ować” pasuje mi nomenklatura „odblokować” i taką będę się posługiwał.
Na początek muszę wskazać, że pisałem go w dniu 21 marca 2012 r. i informacje w nim zawarte dotyczą stanu i możliwości na te właśnie dni. Piszę to ponieważ dynamiczny rozwój tej platformy powoduje, iż część informacji może już za tydzień się zdezaktualizować.

HISTORIA odblokowania systemu – OCB.
Telefony z systemem Windows Phone, które kupujemy (bez większej różnicy czy to od operatora czy w wolnej sprzedaży „open market”) są jak to się zwykło nazywać „zamknięte”. Objawia się to tym, że na tych urządzeniach nie możemy zainstalować żadnych aplikacji, które pochodzą z innego źródła niż Market Place. Ograniczenie to, polega również na tym, że nie mamy dostępu do zasobów systemowych, a tym samym ich modyfikacji w żadnym zakresie.
Na początku, kiedy Windows Phone raczkował w wersjach systemu 7004 i 7008 (tzw. pre NoDo) deweloperzy z ChevronLabs i DarkForcesTeam – skrót DFT (choć może określenie „deweloperzy” to niezbyt zręczne określenie w ich przypadku) znaleźli w nim dziurę. Skutkiem takiego stanu rzeczy były:

Chevron Labs wydali soft o nazwie ChevronUnlock. Za pomocą tego programu (po wykonaniu paru, średnio-trudnych operacji) mogliśmy odblokować nasze telefony i instalować aplikacje z poza marketu oraz grzebać w systemie. Obecnie (z dniem 25 listopada 2011 r.) zakończyła się certyfikacja tego produktu tak więc nawet gdy ktoś wgra sobie oryginalny ROM w wersji 7004 czy 7008 za pomocą RUU nie odblokuje telefonu bez zmiany daty w systemie na jakiś dzień przed 25 listopada 2011 r.

DarkForcesTeam wydali narzędzie (znane dotychczasowym użytkownikom telefonów z Windows Mobile 5.X i 6.X) o nazwie RSPL/HSPL. Za pomocą tego softu z kolei mogliśmy wgrać do naszych telefonów ROM-y tzw. gotowane tzn. zmodyfikowane przez programistów w ten sposób, że telefon na stałe był odblokowany i bez ograniczeń mogliśmy instalować dowolne aplikacje i wykonywać operacje na plikach systemowych.

Nadmienić muszę, że ChevronUnlock można było używać na wszystkich markach telefonów natomiast HSPL dotyczy tylko i wyłącznie telefonów ze stajni HTC (obecnie jest już program dla Samsunga – żadne inne marki nie są wspierane).

Microsoft widząc co się dzieje, zorientował się i wydając aktualizację systemu o nazwie NoDo (7392) zablokowali możliwość odblokowania telefonów. Skutkiem tego ruchu było to, że telefony, kóre podddano aktualizacji FirmWare przez Zune – blokowały się uniemożliwiając ich odblokowanie. Mało tego Microsoft zafundował nam również razem z aktualizacją nową wersję programu ładującego o nazwie w skrócie SPL obecnie już jest w wersjach 4.X i 5.X (które nie są wspierane ani przez dotychczasową aplikację ChevronLabs przez DFT) skutkiem czego nie da się ani odblokować telefonu, ani wgrać HSPL. Jednocześnie nowe wersje SPL uniemożliwiają nam przywrócenie ich poprzednich – niższych edycji (w sposób cywilizowany). Tak jest do chwili obecnej tj. wersja systemu 8107 również nie daje się wg powyższych metod odblokować.
Od czasu NoDo wszystkie zakupione, nowe urządzenia oficjalnie nie dają się odblokować. Użyłem celowo określenia „oficjalnie” ponieważ nieoficjalnie, z pomocą przychodzi społeczność internetowa i daje pewne pole manewru w tym względzie. Otóż PODKREŚLAM, że w związku z tym, iż dotychczasowe operacje dotyczące HSPL dotyczyły TYLKO telefonów HTC – dalej w tym względzie nic się nie zmieniło – nie wiem jak jest z innymmi markami, ale sądzę, że jest nijak.

CZASY OBECNE
W chwili obecnej Windows Phone ewaluował przez kolejne aktualizacje (7004, 7008, 7392, 7401, 7712, 7720, 7740, 8107, 8773) co powoduje, że praktycznie wszystkie urządzenia zakupione teraz posiadają już system w wersji takiej, której w „cywilizowany” sposób nie zdołamy ani odblokować, ani wgrać jej HSPL w celu zainstalowania gotowanego, odblokowanego ROM-u.
W kwestii odblokowania Chevronem – (póki co) tę możliwość utraciliśmy. Dla sprecyzowania – jakiś czas temu (pod koniec 2011 r. w porozumieniu z Microsoft) ChevronLabs uruchomili sprzedaż tzw. tokenów (po 9$ za sztukę) dzięki, którym można było odblokować nasze urządzenie. Jednak ilość tokenów „na handel” to 10000 szt., które sprzedały się jak ciepłe bułki i w chwili obecnej nie wiadomo czy jeszcze kiedykolwiek taka możliwość się pojawi.
W odniesieniu do DFT – jest jeszcze możliwość wgrania HSPL i tym samym instalacji gotowanych ROM-ów do telefonów HTC pierwszej generacji. Dla Samsungów również, ale nie wypowiem się bliżej ponieważ nawet nie miałem w ręku telefonu Samsunga z Windows Phone tak więc nie wiem jak wygląda kwestia wgrywania gotowanych ROM-ów, w każdym razie taka możliwość jest: [DFT] Sammy Rainbow – custom roms for Samsungs 1st generation

W tym momencie dodać muszę, że nowe modele sprzętu pojawiające się teraz na rynku są już tzw. II generacji (a za chwilę pojawi się trzecia). W związku z tym, że te urządzenia mają natywnie m. in. system w wersji co najmniej Mango 7720 wraz z nowym SPL – nie ma możliwości obniżenia im SPL ponieważ – nie ma do czego obniżać, a tym samym nie wgramy HSPL i gotowanego ROM-u. Podkreślam ponownie – na dzień dzisiejszy nie ma tej możliwości, ale z tego co wiem DFT nad tym pracuje.
Tak więc dwa słowa o tym zabiegu dla urządzeń HTC I generacji znajdziemy w innym moim poradniku.

Celowo na sam koniec pozostawiłem kwestię odblokowania systemu tzw.  „deweloperskiego” i „studenckiego” ponieważ ci, którzy z nich korzystają nie potrzebują tego typu poradników.

Odblokowanie deweloperskie – Jest to możliwość stworzona dla programistów piszących aplikacje na platformę Windows Phone. W skrócie – za opłatą 99$ rocznie dostajemy dostęp do calej gamy narzędzi do programowania i platformy informacyjnej traktującej o tej tematyce. Jednocześnie mamy możliwość odblokowania naszego systemu w celu instalowania wersji próbnych wytwarzanych aplikacji, aby nasze publikacje w Market Palce miały ręce i nogi. Wadliwością tego rozwiązania jest możliwość zainstalowania maksymalnie 10 aplikacji z poza Market Place oraz brak możliwości instalacji aplikacji edytujących zasoby systemowe.

Odblokowanie studenckie – Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kont tzw. „studenckich”. Zasada działania identyczna jak przy wersji deweloperskiej jednak wobec faktu, że oferta jest skierowana do studentów i jest za darmo ograniczenia są większe tzn. możliwość zainstalowania maksymalnie 3 aplikacji z poza Market Place, a żeby uzyskać takie konto musimy być studentami uczelni (najczęściej technicznej), która w tym zakresie współpracuje z Microsoft i właśnie za pośrednictwem naszej uczelni możemy uzyskać specjalny kod niezbędny do rejestracji.

Mam nadzieję, że tym opisem wielu osobom rozjaśniłem o tyle, o ile pojęcie o łamaniu, czy hackowaniu telefonów z Windows Phone.

Reklama

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s