Windows Phone 8 – suche fakty


Jest to opis opierający się o moje doświadczenie z poprzednim systemem tj. Windows Phone 7.X tak więc funkcji, które się nie zmieniły nie będę opisywał tylko wskazywał na brak różnic lub jeżeli się pojawiły to je oczywiście uwypuklę. Wszystko zawarte w tym opisie to MOJE doświadczenia i spostrzeżenia oczywiście z wyłączeniem kilku tekstów, które zapożyczyłem od Wikipedii, Microsoft, czy Nokii – jest przy nich adnotacja na ten temat oraz są napisane kursywą. Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że będzie to opis systemu i jego funkcji, nie telefonu tak więc nie będę skupiał się danych ze specyfikacji konkretnego sprzętu tzn. na procesorze, pamięci RAM czy wyświetlaczu. Telefon wykorzystany do testów jest to Nokia Lumia 820 z systemem Windows Phone 8.0.10211.204 (po aktualizacji Portico). Numer oprogramowania układowego jaki telefon posiadał podczas tworzenia tego opisu to: 1232.5951.1249.1003.

Jednak w dniu 5 marca 2013 r. pojawiła się na serwerach Nokii aktualizacja FirmWare-u do numeru układowego: 1232.5957.1308.0003 czyli tzw. „GDR2”, który wnosi jedną bardzo istotną zmianę – więcej przeczytacie przy pkt  „Pamięć telefonu”. Dodam tylko, że aktualizacja ta nie jest dostępna w oficjalnym kanale dystrybucyjnym, jednak jest możliwość jej pobrania bezpośrednio z serwerów Nokii zarówno dla Nokii Lumii 920 jak i Lumii 820, a bliższe informacje znajdziecie na forum Windowsmania.pl, do którego prowadzą linki w ww. modelach telefonów.

Wersja systemu jest CV GB (Country Variant Great Britain) bez brandingu (wgrałem taki ROM od początku odkąd posiadam ten telefon, gdyż mój egzemplarz pochodzi z Orange PL i jest brandowany co mnie wnerwiało do granic możliwości – z tym ROM-em jest czysty i ma pełny język PL). Jednocześnie w tej kwestii na wstępie napiszę, że ten telefon posiadam od 31 grudnia 2012 r. czyli na dzień dzisiejszy ma ok 1,5 miesiąca, jest on szybki, nie stwierdziłem żadnych zwiech czy restartów, a system działa sprawnie. Tyle jeżeli chodzi o ogóły, a teraz do rzeczy:

Lewy screen pochodzi z momentu pierwszego pisania tego artykułu, prawy natomiast jest już po aktualizacji czy li po 5 marca 2013 r.

SYSTEM

Ogólny wygląd homescreen nie odbiega od tego, który jest dostępny w Windows Phone 7.8 – czyli żywe kafelki, w trzech rozmiarach, co skutecznie poprawia używanie tego systemu oszczędzając tym samym miejsce na ekranie.

Lista aplikacji – nie różni się niczym od tj. z WP 7.X – ot lista i już z możliwości wywołania okienka z alfabetem po tapnięciu na jedną z literek, aby szybciej przenosić się do aplikacji zaczynającej się na tę literkę. Generalnie tak jak w WP 7.X brak rotacji ekranu w liście aplikacji, w aplikacjach natomiast jest działa ta funkcja (oczywiście mówię o tych, które wspierają tryb landscape).

Ustawienia systemu (opiszę po kolei dostępne pozycje).

Dzwonki + dźwięk.

To samo co w WP 7.X z tym, że w WP 8 (przynajmniej w Lumii, ale to chyba dotyczy wszystkich urządzeń z tym systemem) dodano możliwość podłączenia telefonu do komputera przez USB, który rozpoznaje nasz urządzenie jako flash disk. Po otwarciu w eksploratorze plików możemy kopiować muzykę czy zdjęcia lub filmy oraz dzwonki z tym, że każdy rodzaj plików do odpowiedniego folderu (wg nazwy: Music, Videos, Pictures, Ringtones). Tzn. np. utwór *.mp3 kopiujemy do specjalnego folderu „Ringtones” (który jest już dodany tam domyślnie), po czym nasz utwór znajdzie się w ustawieniach dzwonków połączeń.

W dalszym ciągu brak jednak wsparcia dla dodania własnego dźwięku do SMS, czy email. Jednocześnie należy dodać, że skopiowanie własnego dzwonka w ten sposób działa tylko kopiując go do folderu umieszczonego w pamięci urządzenia, a nie na karcie pamięci, jeżeli taką obsługuje. Dodane dzwonki znajdziemy w Ustawieniach>dzwonki + dźwięk>na samej górze – inne z dzwonkami niestandardowymi.:

W tym miejscu nie zachowam kolejności ponieważ korzystając z filmiku zwrócę Waszą uwagę wspominając o jeszcze jednej opcji w ustawieniach, a przedstawionej na filmiku i związanej z poruszonym tematem tj.

Audio. Tylko Nokia (niestety bądź stety).

Po prostu ustawienia korekcji audio, obejrzycie powyższy filmik – inaczej ciężko było mi to przedstawić.

Dalej kolejność zachowana z menu.

Motywy.

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X tzn. dostępne tła jasne i ciemne oraz parę kolorów dla kafelków – bez szału. Na prośbę z jednego z czytelników zamieszczam screen z akcentami do wyboru w Windows Phone 8, które możemy zastosować do naszych kafelków:

Poczta + konta.

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X tzn. dodajemy w ten sam sposób jak na każdym innym urządzeniu (login, hasło, serwer (jeżeli nie jest zdefiniowany), ustawienia portu (choć są już domyślne to warto sprawdzić), etc.

Udostępnianie Wi-Fi (Hot-spot).

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X tzn. włączamy, widzimy hasło, które musimy wklepać w urządzeniu, które chce skorzystać z naszego hot-spota i to wszystko.

Ekran blokady.

Tło – zmiany nastąpiły co do wyboru aplikacji zmieniającej tło z możliwością jej otwarcia z tego poziomu. Dotychczas w WP 7.X można było zmienić tło blokady ręcznie lub ustawić pobieranie z Bing. Obecnie ekran blokady może być wspierany przez inne aplikacje, które oferują te funkcję. W ekranie blokady możemy obecnie wyświetlić: warunki pogodowe tzn. tło adekwatne do pogody z krótkim opisem warunków, a oferują to aplikacje firm trzecich takie jak Accuweather:

Dla HTC (co jeżeli chodzi o software jest lepsze od Nokii) aplikacja HTC Hub dostępna tylko z poziomu urządzenia.

Kolejną rzeczą, którą możemy wyświetlić w tle, są losowo wybierane zdjęcia naszej galerii (tej w telefonie czy też ze SkyDrive), a następne to kontakty (cały szereg aplikacji w market store to oferuje). Jednocześnie wraz z rozwojem możliwości tej funkcji powstała darmowa aplikacja LockAgenda, która pozwala na wyświetlenie w tle blokady do 4 na raz, kolejnych terminów pochodzących bezpośrednio z naszego kalendarza:

mogę śmiało polecić tę aplikację jako darmowe rozwiązanie. Ja osobiście używam płatnej (3,49 zł)  aplikacji o nazwie LockScreen Calendar, która oprócz kalendarza wyświetla w tle również wartość poziomu baterii (wkradł się mały błąd we wpisie w moim kalendarzu na screenie poniżej za co przepraszam – oczywiście nie chodziło o żadne stroiki nVidia 😉 )

Takie rozwiązanie jest jak dla mnie o tyle wygodniejsze gdyż nie muszę mieć uruchomionych w tle dwóch różnych aplikacji, które osobno „pożerają” baterię. Obecnie nie spotkałem się z innymi podobnymi rozwiązaniami tzn. są aplikację, które obsługują wyświetlanie danych z kalendarza, jednak każda z nich musi każdorazowo pobrać do swojej bazy danych spotkania, które mamy dodane do kalendarza, a wyświetlanie następuje z tej właśnie bazy, co powoduje pewne opóźnienia.

Powiadomienia i notyfikacje – tutaj zmiany nie nastąpiły jeżeli chodzi o samo systemowe wyświetlanie notyfikacji czy tekstu pod datą. Jednak system wzbogacono o opcję dodawania dodatkowych aplikacji, które wspierają tę funkcje. Obecnie do wyświetlania w jednej z 5 ikonek z notyfikacjami możemy wybrać dowolnie co chcemy żeby się wyświetlało pod tą pozycją.

Co do tekstu pojawiającego się w ekranie blokady, który w Windows Phone 7.X domyślnie wyświetlał tylko informację o jednym spotkaniu z naszego kalendarza, obecnie możemy wybrać z szeregu aplikacji informacje, które będą wyświetlane (jak np. na screenie powyżej adres mojej strony u dołu ekranu).  Ustawienie jest proste, tzn. po przeprowadzeniu kustomizacji danej aplikacji wchodzimy do ustawień ekranu blokady:

gdzie z rozwijanego menu (żeby je uruchomić tapiemy na okienko u dołu na screenie powyżej, a otrzymujemy to):

wybieramy tę aplikację – od teraz w miejscu dotychczasowego tekstu z kalendarza będą wyświetlane dane pochodzące z tej aplikacji (dla potrzeb opisu zainstalowałem i użyłem darmowej aplikacji Lock Screen Text). W tym momencie należy napisać o rozszerzeniu tej funkcjonalności o wyświetlanie w lockscreenie poziomu baterii do czego wykorzystujemy jedną z bardzo wielu dostępnych aplikacji (zarówno darmowych jak i płatnych). Poniższe screeny pochodzą z aplikacji Battery info, którą wybrałem (po wielu testach) z uwagi na jej bezpłatność oraz  wsparcie dla szybkiego dostępu z jej poziomu do funkcji włączania i wyłączania transmisji danych 3G, WiFi czy bluetooth (czego w Windows Phone 8 nie poprawiono tzn. natywny dostęp do tych funkcji jest nieco utrudniony) oraz wartości wskazane przez nią są prawdziwe (w innych aplikacjach zdarza się, że wskazanie są znacznie odbiegające od informacji w systemie):

W tym momencie wspomnieć trzeba koniecznie, że na system Windows Phone 8 przez Microsoft zostało nałożone pewne ograniczenie w zakresie danych wyświetlanych przez aplikacje w notyfikacjach. Ograniczenie to dotyczy wartości liczbowych notyfikacji, które są wyświetlane, a gigant z Redmond „założył”, że mają one mieścić się w przedziale od 1 do 99 skutkiem czego wartości 0 lub 100 zostaną wyświetlone jako 99 natomiast przy wskazaniu -1 oraz 101 zobaczymy 98, przy -2 i 102 ukaże się 97, itd. Nadmienić muszę, że z moich obserwacji wynika, iż powyższe nie dotyczy notyfikacji systemowych tzn. SMS czy email, w których możemy mieć powyżej 100 nie odczytanych wiadomości i wartość ta zostanie wyświetlona poprawnie – czyli ograniczenie dotyczy tylko deweloperów tworzących swoje aplikacje nie związane z Microsoftem. Dodać także trzeba, że podobna sytuacja ma miejsce przy wartościach ujemnych, które np. możnaby wykorzystać przy wyświetlaniu temperatury z aplikacji pogodowej. W tej sytuacji ani w stopniach Celsjusza które zawierają wartości ujemne, ani w stopnia Farenheita, które zawierają wartości powyżej 100 wskazania z lockscreen byłyby nieprawidłowe. Powyższe nie dotyczy jednak aplikacji, które swoje wskazania wyświetlają na całym ekranie tzn. zmieniają całe tło, na które nakładają swoje odczyty – tu wskazania są poprawne, a przykładem tutaj mogą być wspomniane Accuweather oraz Lock Screen Calendar.

Hasło i Czas zwłoki wygaszenia ekranu. – Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X, a funkcje są tak intuicyjne, że nie wymagają dodatkowego tłumaczenia (patrz 6 screenów wyżej).

WiFi.

W tej kwestii nastąpiła jedna zmiana, a mianowicie doszły funkcje zaawansowane (z tego co pamiętam nie było ich w WP 7.X) m. in. ustawienie nie wyłączania połączenia podczas gdy ekran jest zablokowany ekranu (na WP7 trzeba było instalować dodatkowe aplikacje).

Bluetooth.

W porównaniu do Windows Phone 7.X bez zmian pod względem włączenia czy wyłączenia tzn. włączamy i po chwili widzimy urządzenia w zasięgu. Zasadnicza zmiana natomiast umożliwienia wysyłania plików przez bluetooth. Opcja ta jest dostępna w każdym menu kontekstowym, rozwiniętym po tapnięciu trzech kropeczek w dolnym prawym rogu ekranu i wybraniu „udostępnij”.

NFC – dotknij i wyślij.

Near Field Communication – (skrót NFC – (ang.) komunikacja bliskiego zasięgu) – krótkozasięgowy, wysokoczęstotliwościowy, radiowy standard komunikacji pozwalający na bezprzewodową wymianę danych na odległość do 20 centymetrów. Technologia ta jest prostym rozszerzeniem ISO/IEC 14443 (karta zbliżeniowa), która łączy interfejs kart inteligentnych i czytnik w jednym urządzeniu. Urządzenia NFC mogą komunikować się zarówno z istniejącymi urządzeniami w standardzie ISO/IEC 14443 (karty i czytniki), jak również z innymi urządzeniami NFC, a tym samym są zgodne z istniejącą i będącą już w użyciu infrastrukturą publicznego transportu i płatności. NFC jest przede wszystkim nakierowane na wykorzystanie w telefonach komórkowych.

To cytat z Wikipedii – w telefonie funkcja nie wymaga specjalnej konfiguracji. Jest to jedna z opcji w ustawieniach, która polega na włączeniu lub wyłączeniu anteny. Do korzystania rzecz jasna niezbędne jest jej włączenie. Funkcja sama w sobie z teorii bardzo ciekawa i dająca spore możliwości głównie mówię tu o płatnościach zbliżeniowych. W Polsce do wykorzystania tej opcji do płacenia za zakupy zbliżeniowo musimy wyposażyć się w specjalną kartę SIM od naszego operatora połączoną z kontem przedpłaconym w banku. Z tego co się orientuję, na dzień dzisiejszy (luty 2013 r.) możliwość tę oferują tylko dwaj operatorzy tj. Orange i T-Mobile . Jednocześnie nasz telefon musi być wyposażony w specjalna aplikację, która w Windows Phone 8 (przynajmniej w Nokii Lumia 820) nazywa się „Portfel” (Wallet) i jest ona połączona właśnie z działaniem anteny NFC. Nie zgłębiałem się w ten temat pod względem T-Mobile (jestem w Orange) tak więc nie znam tak bliskich szczegółów, wiem natomiast, że funkcja ta działa trochę inaczej niż w Orange i jest związana z opcją w telefonie MyWallet. Do szczegółów odsyłam na strony operatorów ponieważ nie o tym ten opis. Nadmienić muszę, że posiadam tę kartę od Orange i … niestety dla Windows Phone 8, pomimo posiadania tej funkcji, póki co nie ma wsparcia dla obsługi płatności zbliżeniowych (dostałem nawet takie oficjalne info z ich BOK i nie patrzcie na reklamy w sieci czy program Testuj Nokię Lumia 920 z Orange, którego głównym założeniem było właśnie testowanie płatności zbliżeniowych za pomocą Nokii Lumia 920 – nie wyszło im).

Tryb samolotowy.

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X tzn. włączamy i widzimy komunikat o wyłączeniu wszelakiej transmisji danych.

Sieć komórkowa.

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X tzn. włączamy, widzimy (wspomnij o 4G w niektórych ROM-ach jednak wtedy nie ma 2G).

Lokalizacja.

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X tzn. włączamy i od tej pory jesteśmy „śledzeni” przez aplikacje jak mapy, czy nawigacja (oraz wiele innych), którym oczywiście zezwolimy na pobieranie danych o naszej lokalizacji).

Kącik dziecięcy.

Opcja pojawia się w Windows Phone 8 jako nowość tzn. nie było nawet jej namiastki w Windows Phone 7.X. Pozwala ona zdefiniować jakby „drugi profil” w telefonie i ustalić do jakich aplikacji czy opcji będzie miała osoba z niego korzystająca. Po uruchomieniu tego profilu nie reagują na nasze tapnięcia żadne przyciski pod ekranem oraz nie mamy dostępu do żadnych innych opcji oprócz aplikacji czy gier, które dodaliśmy w ustawieniach do kącika, a także jest w niego wbudowane proste menu dostosowania pozwalające na zdefiniowanie motywu (jasny lub ciemny, zdjęcia w tle kącika oraz koloru wiodącego czyli podobnie do kafelków). Korzystanie z kącika polega na zablokowaniu ekranu skąd po przesunięciu palcem po ekranie w bok pojawia się kącik, który odblokowuje się w ten sam sposób co lockscreen (przesuwamy palcem do góry po ekranie). Wyjście z kącika polega na ponownym zablokowaniu telefonu, wtedy otrzymujemy dostęp do głównego lockscreen-a, który odblokowujemy i zostaniemy przeniesieni do normalnego trybu pracy urządzenia. Wskazówka – Microsoft zaleca, żeby ustawić hasło blokady ekrany na czas udostępniania telefonu w tym trybie. Osoba korzystająca po zablokowaniu – nie odblokuje go, a tym samym musi go zwrócić właścicielowi w celu uruchomienia.

Oszczędzanie baterii

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X tzn. możemy je uruchomić w tej chwili na stałe, możemy mu kazać uruchamiać się przy niskim poziomie baterii, lub całkowicie wyłączyć.

Pamięć telefonu.

Windows Phone 8 w przeciwieństwie do poprzednika otrzymał możliwość sprawdzenia jaką ilość wolnego miejsca mamy w telefonie, a ile miejsca jest zajęte. Oczywiście w przypadku urządzeń obsługujących karty microSD możemy zobaczyć osobno pamięć telefonu, a osobno pamięć karty. Dużym odogodnieniem jest możliwość ustawienia na stałe zapisywania multimediów na karcie pamięci (niestety dla instalacji aplikacji czy gier tej opcji nie udostępniono – ze względu na nie wyodrębnianie na zewnątrz urządzenia zawartości isolated storage przypisanej do każdej z aplikacji czy gry).

Aktualizacja z dnia 5 marca 2013 r.

W dniu 5 marca 2013 r. pojawiła się aktualizacja systemu do wersji 1232.5957.1308.0003, a wraz z nią doszła nam baaaardzo przydatna funkcja w telefonie. Mówię tu o opcji, która pojawiła się w ustawieniach, a nosi ona nazwę „Kontrola pamięci”. Dużo nie trzeba tłumaczyć ponieważ wszystko widać na screenach – a w skrócie jest to funkcja, która daje nam możliwość już nie tylko podglądu, ale również zarządzania pamięcią plików tymczasowych tzn. usuwaniem ich na życzenie użytkownika. Ponadto (czego nie widać na pierwszy rzut oka w systemie) poprawiono zarządzanie zawartością pamięci o nazwie „inne” (cokolwiek by to miało oznaczać, a w sieci żaden z użytkowników nie znalazł logicznego wytłumaczenia dla funkcjonowania „tego czegoś” w systemie Windows Phone X). Jednocześnie za pomocą tej funkcji możemy sprawdzić dokładnie, która aplikacja, ile miejsca zajmuje w pamięci.

Kopia zapasowa.

Windows Phone 8 został również wyposażony natywnie w możliwość wykonania kopii zapasowej, w której możemy zdefiniować następujące opcje do kopiowania: aplikacje+ustawienia, wiadomości SMS i zdjęcia.

Opcja kopiowania zdjęć czy filmów była możliwa również w Windows Phone 7.X bo nie polega ona na niczym innym jak na wysyłaniu wykonanych zdjęć do naszej usługi SkyDrive. Ciekawostką jest natomiast możliwość wykonania kopii zapasowej aplikacji i ustawień. Co do aplikacji – jednak kopiuje się tylko lista bez zapisu ich stanu z chwili kopii skutkiem czego przywrócenie zawartości kopii polega na „poleceniu” telefonowi pobrania aplikacji z listy, która jest kopią – trochę to zawiłe, ale tak to wygląda. Ponadto w pliku kopii znajdują się również ustawienia telefonu, które są przywracane podczas odtwarzania kopii.

Nie wiem jak działa kopia wiadomości ponieważ nigdy z tej funkcji nie korzystałem – wiadomości SMS, czy inne nie są dla mnie tak ważne więc niczym się nie martwię tracąc je i nie rozumiem osób przechowujących po kilkaset czy kilka tysięcy tych wiadomości (co innego emaila, ale to bez kopiowania leży na serwerze do czasu kiedy nie usuniemy).

Wykonane w ten sposób pliki kopii umieszczane są również na SkyDrive, skąd możemy je przywrócić. Ważna uwaga – co do przywracania ustawień i listy aplikacji – czynność tę możemy wykonać TYLKO przy pierwszym uruchomieniu po hard resecie czy wgraniu nowego ROM-u, nie ma możliwości przywrócenia jej w dowolnym momencie. Taki stan rzeczy jest dla mnie poniekąd zrozumiały bo skoro decydujemy się na przywracanie – nie interesuje nas obecny stan urządzenia, tak więc nie ma różnicy czy poprzedzimy tę czynność reset czy nie. Za powyższym przemawia również fakt braku możliwości przywracania tylko części rzeczy w sposób wybiórczy, tak więc nie mamy potrzeby przywracania w dowolnym momencie. Nie mówię, że to dobrze – trochę kulawo, ale dobre i to, porównując Windows Phone 7.X, który nie miał natywnie tej możliwości, a chcąc wykonać kopię trzeba było mieć w pełni odblokowane urządzenia (interop unlock).

Data + godzina.

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X tzn. możemy włączyć lub wyłączyć automatyczne pobieranie danych w tym zakresie od operatora. W przypadku wyłączenia, ustawienia musimy wprowadzić ręcznie.

Jasność.

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X tzn. możemy włączyć automatyczne ustawienia, lub je wyłączyć i sterować tą funkcją ręcznie.

Klawiatura.

W zasadzie bez zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X (z jednym małym, ale użytecznym dodatkiem, o którym pod koniec) tzn. możemy wybrać używane języki klawiatury (może być więcej niż jeden) i z nich korzystać.

Po tapnięciu w ustawieniach danego języka otwiera nam się okno z dodatkowymi ustawieniami dla niego takimi jak podpowiedzi, sprawdzanie pisowni, etc.

Przełączanie pomiędzy językami następuje poprzez naciśnięcie przycisku w dolnym, lewym rogu klawiatury.

Skoro o klawiaturze to należy powiedzieć o dodaniu jednej funkcji, do obecnej w poprzedniej wersji systemu możliwości wstawiania emotikonek. W systemie Windows Phone 7.X emotki mogliśmy wstawiać wybierając je z „menu”, które wyświetlało się w formie znaków np.. 🙂 czy ;-).

O ile te dwie przytoczone przeze mnie są znane i powszechne, o tyle jest wiele innych, które nie są tak rozpowszechnione i osoba rzadziej z nich korzystająca mogła mieć problem z określeniem, co która z nich oznacza (jak na screenie powyżej). W Windows Phone 8 funkcjonalność rozszerzono poprzez dodanie graficznego wyświetlania menu z emotami, z którego już nie będzie problemem wybranie właściwej.

Język + region.

W zasadzie bez zmian porównując z Windows Phone 7.X jeżeli chodzi o same ustawienia:

Jak widać na screenie, ustawiamy tutaj język interfejsu, lokalizację tj. kraj/region, format regionalny oraz język przeglądarki i wyszukiwania. Muszę jednak napisać, że obecnie nie trzeba już stosować tricku z ustawieniem wyszukiwania na j. angielski (o czym pisałem tutaj opisując opcję włączenia Bing Vision tzn. poprawienia funkcjonalności przycisku „lupki” w poprzedniej wersji systemu). Windows Phone 8 posiada już wsparcie dla tej funkcji w naszym regionie tak więc możemy to ustawienie zostawić na naszej lokalizacji. Jednocześnie muszę napisać, że jest ono niepełne w porównaniu do tego dla USA czy UK ponieważ daje możliwość tylko odczytywania QR kodów oraz skanowania tekstu. W naszej lokalizacji brakuje funkcji przewodnik oraz rozpoznawania muzyki bo nagraniu kawałka utworu (tak jak aplikacja Shazam czy darmowy SoundHound), które są dostępne dla wym. regionów, jednak dobre i to co jest.

Lewy screen pochodzi z Windows Phone 7.5, podczas gdy mamy uruchomioną lokalizację i język polski, jednak język używany w wyszukiwarce internetowej jest ustawiony na angielski (jak pisałem – przy ustawieniu j. polskiego, zamiast uruchamiania ww. Bing, uruchamia się przeglądarka IE) Jak również widzimy, tutaj mamy dostępną opcję „przewodnik” (ikonka z zamkiem), która w Polsce i tak niczego nie wynajdywała. Prawy screen natomiast pochodzi z Windows Phone 8 z ustawioną polska lokalizacją we wszystkich pozycjach – od razu widać brak „ikonki z zamkiem” czyli przewodnika. Możemy tę opcje uruchomić zmieniając te same ustawienia przeglądarki i wyszukiwania jak dla Windows Phone 7.X na angielski, jednak pomimo pojawienia się funkcji przewodnik, w dalszym niczego ona nam nie znajdzie w Polsce. Liczę, że to zostanie poprawione.

Ułatwienia dostępu.

Cóż, tysiąc słów nie odda tego co jeden filmik, tak więc zapraszam do obejrzenia mojego materiału. Dodam tylko pewne wyjaśnienie zaczerpnięte ze strony Microsoft: TTY/TDD – TTY to skrót od angielskiego słowa oznaczającego dalekopis (teletypewriter) nazywany również telefonem tekstowym lub urządzeniem telekomunikacyjnym dla niesłyszących (telecommunication device for the deaf, TDD). To urządzenie umożliwia osobom niesłyszącym, mającym problemy z mówieniem lub niedosłyszącym pisanie wiadomości za pośrednictwem linii telefonicznej do każdej osoby posiadającej urządzenie TTY. Niektóre telefony mogą nie obsługiwać pętli indukcyjnej i usług TTY/TDD.

Mowa.

W Windows Phone 8 uruchomiono już tę funkcję która w Windows Phone 7.X była niedostępna. Obecnie po włączeniu tej opcji  ustawieniach  skąd musimy wybrać język, który będzie wykorzystywany, a po jego wyborze jednorazowo będziemy musieli pobrać dane głosowe dla danego języka (zajmuje to ok 30 MB) co zostanie wykonane automatycznie po zatwierdzeniu przez nas wyboru. Jednocześnie w ustawieniach tej opcji możemy ustawić głos lektora (kobieta, mężczyzna), uruchomić potwierdzanie dźwiękowe uruchomienia przez nas jakiejś funkcji za pomocą komend głosowych, zaznaczyć używanie funkcji mowa podczas gdy telefon jest zablokowany oraz (co jest ciekawe) czytanie SMS-ów na głos.

Na temat tej funkcji możemy przeczytać szczegółowo na stronie Microsoftu, gdzie obejrzymy również filmik prezentujący tę funkcję. Pod tym adresem znajdziemy również listę komend i funkcji, które wg M$ działają i są rozpoznawane przez system. W tym momencie muszę jednak dodać, że o ile funkcja sama w sobie faktycznie działa, o tyle z konkretnych komend wymienionych na stronie działa bez problemu tylko: zadzwoń do, otwórz „aplikację” oraz znajdź. Inne komendy niestety nie są rozpoznawane podobnie jak inne opcje wymienione poza wykazem komend. W systemie nie znalazłem: Dyktowania wiadomości e-mail, dostępności tej funkcji w ułatwieniach dostępu tj. Funkcja mowa ułatwiająca obsługę telefonu, częściowo działająca funkcje czytania SMS tzn. kiedy mamy tę opcję włączoną po przyjściu SMS-a telefon czyta treść automatycznie nie czekając na naszą komendę „przeczytaj” czy „zignoruj”. W tym względzie Microsoft się zabezpieczył zamieszczając na ww. stronie taką informację:

Uwaga

Funkcja Mowa może być niedostępna w Twoim kraju lub regionie.

Chciałbym dodać, że trochę kulawe działanie tej funkcji rekompensuje aplikacja dostępna w Market store o nazwie Polecenia głosowe, o której pisałem tutaj. Nagrałem wtedy filmik prezentujący jej możliwości, które obecnie się nie zmieniły, a sama aplikacja na systemie Windows Phone 8 działa tak samo sprawnie jak na Windows Phone 7.X. Jedyna jej bolączka to fakt, że nie jest za darmo jednak jej cena nie jest wygórowana bo kosztuje ona tylko 3,49 zł. Obecnie zmianom uległ tylko jej interfejs w porównaniu do tego z mojego filmiku zamieszczonego w podlinkowanym powyżej opisie.

Znajdź mój telefon.

W zasadzie bez zmian jednak nie jestem sobie w stanie przypomnieć czy w Windows Phone 7.X była dostępna funkcja, którą widać na screenie tzn. wysyłanie aplikacji do telefonu za pomocą powiadomień push. Z tego co sobie przypominam, to taka opcja była włączona natywnie i nie można było jej wyłączyć – z tym, że podkreślam, nie pamiętam na 100%, a nie mam na czym porównać. Generalnie funkcja ta (zgodnie z opisem) pozwala zmienić rodzaj wysyłanych powiadomień w zakresie lokalizacji urządzenia z SMS na push i odwrotnie.

Aktualizacje.

Kolejna zmiana, której nie uświadczymy w Windows Phone 7.X czyli OTA – On the air. Dotychczas do przeprowadzenia aktualizacji systemu potrzebowaliśmy komputera, do którego podłączaliśmy przez USB telefon i za pomocą programu Zune, mogliśmy zaktualizować urządzenie, jeżeli taka aktualizacja była dostępna. Obecnie jedyne co potrzeba to połączenie WiFi i zasilanie sieciowe. Jeżeli w tej opcji pojawi się informacja o dostępności aktualizacji systemu, możemy włączyć WiFi (oczywiście należy być w zasięgu jakiegoś hotspotu), podłączyć telefon do ładowarki i uruchomić aktualizowanie. W trakcie całego procesu telefon może się kilka razy restartować, jednak w końcu pobierze niezbędne pliki i je zainstaluje po czym się uruchomi już z nową wersją systemu.

Aplikacje firmowe. Tylko Nokia.

Nie wiem jak na telefonach innych niż Nokia producentów, jednak Nokia tłumaczy tę funkcję w ten sposób (nie korzystam więc nie napiszę nic więcej od siebie): Jeśli masz telefon służbowy, Twoja firma może utworzyć konto firmowe ułatwiające bezpieczne przechowywanie informacji z telefonu, umożliwiające uzyskanie dostępu do dokumentów lub informacji z sieci firmowej, a nawet uzyskanie aplikacji lub centrów ułatwiających wykonywanie zadań. Jeśli firma udostępnia własne aplikacje, możesz je pobrać tuż po dodaniu konta firmowego w telefonie. Jeśli po skonfigurowaniu konta aplikacja nie jest dostępna, Twoja firma powinna przekazać Ci informacje o sposobie pobrania tej aplikacji. Dzięki firmowemu Centrum masz w jednym miejscu dostęp zarówno do wszelkich informacji firmowych (np. wiadomości, wydatków, aplikacji), jak i do sklepu firmowego. Instalacja Centrum przebiega tak samo jak instalacja aplikacji firmowej. Jeśli firma udostępnia własne aplikacje, możesz je dodać tuż po dodaniu konta firmowego. Jeśli firma udostępni Centrum później, uzyskasz informacje o sposobie uzyskania do niego dostępu, gdy będzie już dostępne. Większość kont firmowych uwzględnia zasady. Zasady firmowe zezwalają firmie na dodawanie zabezpieczeń telefonu, często w celu ochrony poufnych informacji.

Informacje.

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X tzn. możemy sprawdzić informacje o naszym telefonie (screen na początku opisu).

Raport.

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X tzn. możemy do Microsoftu „raporty” na temat działania.

Prześlij opinie do Nokii. Tylko Nokia.

Prawie to samo co wyżej jednak tutaj dzielimy się informacjami z Nokią oraz posiadamy możliwość oceny telefonu z systemem Windows Phone 8 (za pomocą suwaka/skali). Jednocześnie możemy zaznaczyć opcje brania udziału w programie polepszania produktów.

Konto Nokia. Tylko Nokia.

Jeżeli posiadamy konto na serwerach Nokii (może być pozostałość po poprzednich naszych urządzeniach korzystających np. ze sklepu Ovi) tu możemy wpisać login i hasło integrując nasze urządzenie z tym kontem.

Akcesoria. Tylko Nokia.

Wyświetlanie informacji o urządzeniach zewnętrznych podłączonych do telefonu takich jak np. ładowarka indukcyjna (bezprzewodowa Qi), zestaw słuchawkowy, głośniki, etc., a w związku z tym, że nie posiadam żadnego z ww. akcesoriów u mnie ten ekran jest pusty.

Wyświetl + dotknij. Tylko Nokia.

W zasadzie nie wiem dlaczego ma to taką nazwę ponieważ dostępne opcje może i mają związek z takimi określeniami jednak (przynajmniej mi) nie kojarzą się z nimi wcale. Przeczytajcie info na screenie, zgodnie z którym są tu dostępne:

Czułość wyświetlacza – opisując nie oddam tego co ta opcja pozwala wykonać, tak więc znowu filmik.

Czytelność przy świetle słonecznym – z uwagi na warunki atmosferyczne, ciężko zaprezentować.

Jasność i oszczędzanie baterii – włączenie tej funkcji powoduje zmniejszenie jasności w czasie kiedy telefon pracuje w trybie oszczędzania baterii, co powoduje wydłużenie czasu pracy.

Sieć +. Tylko Nokia.

Opcja dostępna tylko dla Nokii, która pozwala na osobne uruchomienie połączeń oczekujących oraz uruchomić odpowiedni zestaw znaków dla wiadomości SMS (z polskim znakami diaktrycznymi bądź bez).

Info + dodatki. Tylko Nokia.

Dodatkowe wewnętrzne opcje od Nokii – nie będę się więcej rozpisywał z prostego względu – sam do końca nie wiem czego dotyczą.

Punkt dostępu.

Funkcja znana z urządzeń HTC, gdzie występuje pod nazwą „Konfiguracja”. Jednak tutaj  nie daje się modyfikować, a służy do rozpoznania przez urządzenie operatora sieci na podstawie karty SIM i pobrania oraz uruchomienia stosownych ustawień sieciowych do obsługi centrum wiadomości, konfiguracji sieci i dostępu do internetu (APN), etc.

Opisałem powyżej całą strukturę ustawień, która obrazuje w większości zawartość i pokazuje (poprzez funkcję włączenia czy wyłączenia czegokolwiek) możliwości systemu. Teraz dwa słowa o ustawieniach aplikacji natywnie znajdujących się w systemie – czyli:

Ustawienia aplikacji.

Gry.

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X tzn. mamy dostępne opcje widoczne na screenie, które nie wymagają dodatkowego tłumaczenia.

Internet Explorer.

Pojawiły się pewne zmiany w porównaniu do Windows Phone 7.X. Obecnie ustawienia aplikacji podzielono na dwa okna, gdzie w pierwszym pojawiła się możliwość zdefiniowania przycisku znajdującego się po lewej stronie paska z adresem strony. Z możliwych opcji mamy: karty, zatrzymaj/odśwież (co w Windows Phone 7.X było ustawione na stałe) oraz ulubione. To co się nie zmieniło to opcja wyboru jakie są nasze preferencje dla witryn inetrnetowych (czy mobilne czy desktopowe).

Drugie okno to ustawienia zaawansowane, gdzie większość opcji była dostępna dla Windows Phone 7.X. Możliwości, których nie było to: opcja włączenia filtru SmartScreen, uruchomienie funkcji przesyłania do witryn informacji „nie śledź”, blokowania, częściowego i całkowitego przyjmowania plików cookie z witryn i aplikacji.

Ponadto możemy wybrać dostawcę wyszukiwania (do wyboru Bing i Google) oraz zezwolić witrynom na przechowywanie plików w telefonie (zasadniczo nie wiem czym to się różni od cookie i nie zgłębiałem tematu).

Jeżeli zezwolimy na gromadzenie plików przez witryny i aplikacje możemy tymi plikami zarządzać (choć może to za duże słowo) – możemy je po prostu usunąć.

Kontakty.

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X tzn. mamy dostępne dokładnie te same opcje, które były dostępne w poprzednim systemie. Są tu dostępne: import kontaktów z karty SIM, filtrowanie wyświetlanych kontaktów poprzez zezwalanie bądź wykluczanie poszczególnych kont, opcje sortowania i wyświetlania wg nazwiska/imienia, używanie mojej lokalizacji (funkcja przydatna przy zamieszczaniu wpisów w serwisach społecznościowych), oraz funkcja dodawania kont, z których kontakty są pobierane. Podobnie jak w Windows phone 7.X aplikacja kontakty jest zintegrowana z Facebook-iem tzn. będzie jeżeli w opcji dodawania kont takowe dodamy i zaakceptujemy połączenie z tym kontem. Będąc przy temacie Facebook-a, który w tym wypadku jest bezpośrednio związany z naszym telefon należy napisać o jednej, ważnej rzeczy. Pomimo połączenia naszego telefonu z Facebook-iem (co wiąże się automatycznie z wyrażeniem zgody na publikacje zamieszczane przez nasz telefon w tym serwisie- tzn. przez nas za pośrednictwem aplikacji kontakty) może się zdarzyć, że posty czy zdjęcia publikowane przez nas nie będą widoczne dla innych, pomimo, że my sami będziemy je widzieli. Problem leży w uprawnieniach, które musza zostać przydzielone na serwerze Facebook-a, aplikacji publikującej w naszym imieniu, co w tym wypadku odbywa się za pośrednictwem aplikacji o nazwie „Windows Phone”. Zmiana jej ustawień oraz uprawnień odbywa się w prosty sposób, jeżeli oczywiście ktoś wie o tym, a po przeczytaniu poniższego opisu Wy już będziecie wiedzieli. Ustawienia tej aplikacji zmieniamy z poziomu przeglądarki www. logując się na nasz profil: www.facebook.pl >(lewe menu)>Centrum aplikacji> (lewe menu na dole)>Twoje aplikacje> tutaj szukamy aplikacji o nazwie: „Windows Phone”, klikamy pod nazwą na „ustawienia” i jako pierwszą pozycję będziemy widzieli rozwijane menu w postaci przycisku obok tekstu: „Posty w Twoim imieniu:” Sprawdzamy czy mamy tam zaznaczoną opcję „publiczny” lub „znajomi” (lub na inny jeżeli mamy jakieś osoby z ograniczonym odstępem i nie chcemy, żeby one widziały treści zamieszczane przez nasz telefon) i zamykamy okienko. Od teraz treści będą widoczne dla osób z tego grona, które ustawiliśmy – jeżeli zaznaczymy publiczne – wtedy wszyscy będą je widzieli bez różnicy czy sa naszymi znajomymi, czy też nie.

Mapy.

Zdaje się bez zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X jednak nie wiem jak to wyglądało w Nokiach z tym systemem ponieważ posiadałem urządzenia HTC w związku z czym dwa słowa w tym temacie. Z całą pewnością nie zmieniła sie funkcja włączania i wyłączania korzystania przez aplikację z naszej lokalizacji. Jednocześnie z tego, co widzę w mojej Lumii 820 dostępne są opcje:  pobierz mapy, sprawdź aktualizację, usuń historię.

Ta ostatnia z tego co pamiętam była również dostępna w HTC, a usuwała ona historię przeglądania map w trybie online. Dwie pozostałe funkcje natomiast pozwalają pobrać do urządzenia mapy oraz sprawdzanie ich aktualizacji – wszystko rzecz jasna za darmo (oczywiście pomijam koszty transferu danych).

Bardzo ważną rzeczą jest tutaj to, że pobrane w tym trybie mapy są wykorzystywane później offline przez wszystkie aplikacje Nokii, które potrzebują z nich korzystać (mapy, nawigacja, czy City lens – Miasto w obiektywie). Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie oszczędzamy dane pakietowe, które posiadamy w abonamentach. Jednocześnie sama aplikacja mapy od Nokii jest doskonałym zamiennikiem nic nie wartego w Polsce Binga czy lepszego od niego Google. Przez cały czas jest rozwijana, działa w niej wyszukiwanie miejsc w pobliżu (przewodnik), mamy możliwość dodawania zdjęć do wyszukanych obiektów, podzielenia się lokalizacją przez SMS, email bądź w serwisach społecznościowych, wyznaczenie trasy z obecnego miejsca do wyszukanej lokalizacji, a jeżeli mamy zainstalowaną aplikację od Nokii – nawigacja to po uruchomieniu w mapach „prowadź do” automatycznie uruchamia się ta aplikacja, która nas prowadzi do celu (co ważne) korzystając z tych samych map.

Muzyka+wideo.

Z poziomu ustawień, kiedy wejdziemy do tej opcji widzimy tylko taki obraz:

a po tapnięciu przycisku „propozycje”, naszym oczom ukaże sie coś takiego:

Nie będę się rozpisywał na ten temat, gdyż nie korzystałem z tych funkcji w związku z czym nie wiem jak się one sprawują w Polsce.

W tym momencie należy wspomnieć o kodekach i formatach dźwięku oraz wideo wspieranych przez Windows Phone 8. W związku z tym, że jest ich dość sporo i różne jest ich wsparcie dla urządzeń wyposażonych w różne procesory zamieszczę tylko łącze do strony Microsoftu, a konkretnie deweloperskiej jej części, która zawiera pełne informacje w tym zakresie

Office wersja 15.0.

Obstawiam, że 95% czytających ten opis wie do czego służy pakiet Office od Microsoft – krótko obsługa dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji Power Point zarówno tych w telefonie jak i w chmurze wraz z możliwością ich edytowania w sposób uproszczony.

Przy tej okazji należy wspomnieć, że obecnie aplikacja OneNote, która w poprzedniej wersji systemu wchodziła w skład pakietu Office obecnie samodzielnie występuje w telefonie. jej funkcjonalność jest nadal jednak taka sama tzn. daje możliwość tworzenia i edytowania notatek, które przechowujemy w telefonie bądź w chmurze.

Portfel.

Funkcja ta daje możliwość ustawienia kodu PIN aplikacji portfel i uruchomić tę funkcję do potwierdzania każdej operacji finansowej wykonywanej za pomocą aplikacji i dodanych do niej kart (o portfelu pisałem powyżej przy okazji omawiania NFC).

Sklep.

Funkcja ta z poziomu ustawień daje możliwość włączenia kodu PIN dostępu do sklepu.

Jednocześnie sposób działania sklepu samego w sobie nie rożni się niczym od tego, z którym mieliśmy do czynienia w Windows Phone 7.X. Doszła tylko możliwość instalacji aplikacji z plików *.xap pobranych z marketu i umieszczonych na karcie pamięci jednak o szczegółach tej operacji możecie dowiedzieć się z filmiku zamieszczonego pod koniec opisu.

Telefon.

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X tzn. mamy dostępne opcje: ustawienia identyfikacji naszego numeru (udostępnianie wszystkim, naszym kontaktom lub całkowite wyłączenie identyfikacji), włączenie przekazywania połączeń, uruchomienie wysyłania SMS-a jeżeli nie możemy odebrać polaczenia wraz z możliwością edycji wiadomości, która zostanie wysłana do dzwoniącego, włączenie asystenta połączeń (poprawia niektóre błędy popełniane w czasie wybierania numerów międzynarodowych), włączenie/wyłączenie żądania kodu PIN przy uruchamianiu telefonu oraz możliwość jego zmiany.

Wiadomości.

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X, dostępne opcje na screenie.

Wyszukiwanie.

W zasadzie bez zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X, dodano tylko opcję ustawienia poziomu bezpieczeństwa wyszukiwania (wyłącz, średnie, ścisłe).

Zadania w tle.

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X. Opcja zawiera listę aplikacji, które mogą pracować w tle i daje możliwość uruchomienia ich działania bądź wyłączenia. Funkcja zaawansowane wyświetla listę aplikacji, które musza działać w tle bez możliwości ich wyłączenia przez użytkownika.

Zdjęcia i aparat.

Bez najmniejszych zmian w porównaniu do Windows Phone 7.X. SCREEN Podobna sytuacja dotyczy aplikacji Zdjęcia – jest dokładnie taka sama jak w Windows Phone 7.X i zawiera te same opcje.

W tym momencie muszę napisać, że nadawanie nazw zdjęciom w porównaniu do Windows Phone 7.X zostało znacznie poprawione. Obecnie zdjęcia są nazywane datą, a po niej jest nadawany nr kolejny zdjęcia, a wszystko nosi format: WP_YYYY_MM_DD_nr_kolejny.jpg. Nie muszę chyb mocno tłumaczyć, że taka formuła jest bardzo wygodna i pomocna przy wyszukiwaniu zdjęć na dysku komputera. Jednocześnie muszę podkreślić, że Windows Phone 8 nie potrzebuje już do synchronizacji zdjęć, ale także muzyki czy filmów programu Zune. Obecnie mamy aplikację o nazwie Windows Phone, którą dla Windows 7 i Vista pobieramy ze strony Microsoft. Ta wersja jest również przeznaczona dla Windows 8 tj. dla jego pulpitu natomiast dla metro aka modern musimy pobrać wersję z Market store. Te aplikacje załatwiają za nas całą robotę, a ich konfiguracja jest banalnie prosta.

Na koniec całego opisu, postanowiłem podzielić się z Wami informacjami o funkcjach, które być może nie zostały jeszcze szerzej przedstawione, a moim zdaniem zasługują one na uwagę.

WYKONYWANIE SCREENSHOT-ów w windows phone 8

Nie znalazłem oficjalnych informacji na ten temat w związku z czym napisze dwa zdania na ten temat. Dodam, że nie wiem czy ta funkcja jest dostępna ogólnie dla systemu Windows Phone 8 czy jest ona tylko w Nokiach (nie mam na czym sprawdzić tak więc musicie sami zobaczyć czy działa w Waszych urządzeniach). W Nokiach Lumia system Windows Phone 8 został wyposażony w możliwość wykonywania zrzutów ekranu tzw. screenshot-ów. Nie trzeba już w tym celu instalować żadnej dodatkowej aplikacji, a zrobienie screena jest stosunkowo proste. Kiedy mamy na ekranie wyświetloną zawartość, którą chcemy „sfotografować” naciskamy równocześnie przyciski: Power i główny przycisk z logo Windows u dołu wyświetlacza. Telefon wyda tradycyjny dźwięk migawki, po czym zrobiony zrzut ekranu zostanie zapisany, znajdziemy go w galerii telefonu (tzn. w hub-ie ze zdjęciami) wchodząc do albumu o nazwie „Zrzuty ekranu”. Dodać trzeba, że podobnie jak ze zdjęciami, nazwy nadawane screen-om mają taki format: WP_SS_YYYY_MM_DD_nr_kolejny.jpg.

Instalacja aplikacji z plików *.xap pobranych z Market store i zapisanych na karcie micro-SD

Przede wszystkim zachęcam do zapoznania się z tą instrukcją zamieszczoną na stronie Microsoft zasadniczo jest w niej wszystko i nic nie trzeba dodawać. Resztę czyli wersję praktyczną dowiecie się z poniższego filmiku.

A tu informacja o której mówiłem w na filmiku:

Uwaga

Po włożeniu karty SD lub dodaniu plików XAP może być konieczne odczekanie kilku minut przed uzyskaniem dostępu do karty SD z poziomu Sklepu.

skype

Osoby śledzące rozwój platformy i poczynania Microsoftu wiedzą zapewne, że gigant z Redmond jakiś czas temu kupił Skype w całości. Nie było wtedy wiadomo jaka przyszłość czeka tę platformę komunikacyjną tzn. czy zostanie ona uśmiercona (co byłoby strzałem w stopę) czy w jakiś sposób zostanie wykorzystany jej potencjał opierający się o miliony użytkowników na całym świecie. Obecnie już wiadomo – Skype został w pełni zintegrowany z Microsoft, a konkretnie z kontami użytkowników. Faktem jest, że cały czas trwają prace nad wyeliminowaniem błędów, jednak już dziś można śmiało powiedzieć, że Skype stał się częścią Microsoft. Integracja polega na tym, że w ustawieniach naszego Konta Microsoft (wcześniej nazywało się ono WinLiveID) możemy je połączyć z posiadanym kontem Skype, które dotychczas używaliśmy osobno. Jednocześnie zarówno nowi użytkownicy, którzy nie posiadali jeszcze konta Skype, jak i Ci, którzy korzystali z niego w chwili obecnej mogą zalogować się do usług Skype za pomocą danych do logowania na nasze Konto Microsoft. Tyle tytułem wstępu, teraz o związku Windows Phone 8 ze Skype. W Market store znajdziemy darmową aplikacje Skype, która należy zainstalować na naszym urządzeniu. Po uruchomieniu widzimy ekran logowania, gdzie wpisujemy nasz login i hasło Skype lub login i hasło Konta Microsoft (bez większej różnicy). Po prawidłowym zalogowaniu po jednorazowo wyświetli się ekran z pytaniem czy pozwalamy na pracę aplikacji w tle w celu odbierania połączeń i wiadomości podczas gdy aplikacja jest wyłączona i z niej nie korzystamy – należy zezwolić jeżeli chcemy w takich warunkach korzystać ze Skype tzn. tak jak z normalnego telefonu jednak z wykorzystaniem transferu danych. W ustawieniach aplikacji możemy jeszcze uruchomić opcje odbierania wiadomości i połączeń podczas gdy aplikacja jest wyłączona oraz ustawić swój status (mamy do wyboru dostępny i niewidoczny). W zasadzie to wszystko, od teraz możemy korzystać ze Skype w taki sposób jak korzystamy z telefonu. Dodać trzeba, że (jak pisałem wcześniej) funkcja ta jest w fazie dopracowywania w związku z czym mogą występować pewne nieprawidłowości w działaniu o czym jesteśmy również informowani w Market store:

** JEST TO WERSJA PRZEDPREMIEROWA, WIĘC MOGĄ NASTĄPIĆ JESZCZE ZMIANY**

UWAGA: Niektóre z podanych powyżej funkcji są na etapie opracowywania i mogą nie działać w spójny sposób. Dotyczy to między innymi: niezawodności połączeń, powiadomień o rozmowach przychodzących i czacie, a także utrzymywania statusu Dostępny, gdy użytkownik jest poza aplikacją.

Poniżej na filmiku postaram się pokazać Wam jak ta funkcja działa, jednak tak jak wskazano, pewne opcje mogą być trochę „kulawe”. Do tego muszę dodać, że już w Windows Phone 8 rozmowy na Skype (jeżeli nie są wideo) to toczą się zwyczajnie – trzymając słuchawkę przy uchu, a nie na głośnomówiącym (nie miałem jak tego zaprezentować na filmiku).

Reklama

19 comments

 1. Pingback: Windows Phone 8 – suche fakty | Encyklopedia Windows Phone
 2. Pingback: Trzy filmiki dodane do opisu o Windows Phone 8 | Encyklopedia Windows Phone
 3. Pingback: Dwa obiecane filmiki dodane | Encyklopedia Windows Phone
 4. Pingback: Nokia Lumia 820 - Strona 2
 5. XTeK

  Art spoko, tylko poza tematem…
  Czemu ten WP8 jest taki ubogi w kolory widzę w menusach 2 góra trzy kolory.
  Przypominają mi się czasy monitorów z trybem herkules lub monochromatyczne.
  Taki system powinien „wyglądać”.
  Wszystko bajka ale fakt faktem nie przekona mnie niestety system, ludzie lubią „fajerwerki”, ja w sumie też.:)
  Może kiedyś to zmienią.;)

  Polubienie

  • Budniu

   THX za opinię, ja nie mam zamiaru nikogo przekonywać bądź straszyć. Moją intencją jest opisanie systemu takim jaki jest, a co do kolorów to natywnie masz kilka do wyboru (wzbogaciłem opis o screen z motywami zaimplementowanymi do systemu).

   Polubienie

 6. kasia

  Bardzo dziękuję za info, mam od 3 dni HTC 8S na WP8 i….szału nie ma.
  Ale chociaż znalazłam to czego szukałam: HTC 8S nie ma opcji połączeń oczekujących- nie powiadamia WCALE, trzeba sms włączyć” kto dzwonił”. Już też z własnego doświadczenia wiem, że jeśli ma podpiętą kartę pamięci sd, w komuterze z Vista nie skonfiguruje się:(

  Polubienie

  • Budniu

   Cóż, że tak powiem dla kogoś kto przesiadł się z platformy dającej dostęp do wszystkiego to faktycznie – Windows Phone X dupy nie urywa, jego trzeba po prostu lubić. Połączenia oczekujące co do zasady można włączyć u operatora przez BOK, albo korzystając z kodów typu *#XXXXXXX# nie powiem Ci jaki jest dla Twojego opa, ale możesz to zapewne sprawdzić na jego stronie.

   Polubienie

 7. spongebobbik

  Witam wszystkich 🙂 jestem nowy tutaj wiec napisze co mnei boli xD hehe. Mianowicie mam HTC 8S i tak jak po necie szperalem sprawa polega na pamieci telefonu folder „inne” ponad 1gb zawiera zawartosc, czy jest opcja jakas na tym telefonie dowiedziec sie co tam sie znajduje lub jak ten folder wyczyscic bez resetowania fona ? Z gory dzieki 🙂

  Polubienie

  • Budniu

   Witaj. Niestety nie ma opcji dowiedzieć się, ale jeżeli Cię to pocieszy to nie dotyczy tylko HTC 8S, ale całych systemów Windows Phone 7 i 8. Niestety Microsoft tak wymyślił, że nie mamy dostępu do tej części pamięci. Polecam zmienić telefon – kość 4GB pamięci w urządzeniu, w którym system zajmuje prawie 2GB, a aplikacji nie można instalować na karcie to nieporozumienie.

   Polubienie

 8. spongebobbik

  Dokładnie… ;/ niestety zmienic teelefon nei podrodze mi teraz brak funduszy i 2ga sprawa mam ten fon na abonament.. ;/ a wady tego fona dopiero dowiedzialem sie po czasie tak naprawde. A jeszcze pytanko probowalem ##782# czy jakos tak aby sprawdzic status fona i wywala mnie do pulpitu glownego, a chodzi mi o to czy moge na tym fonie ustawic inny dzwonek SMS niz te standardowe? Bo z teog co czytalem mozna ale dla telefonow odblokowanych.

  Polubienie

 9. Kaziu

  mam pytanie bo nie wiem jak mam wyłączyć powiadomienia esemesów wyświetlających mi się u góry ekrany z nadawcą i treścią esa. proszę o podpowiedź

  Polubienie

 10. Beti

  Witam posiadam nokie lumie 920. Mam pytanie odnośnie usuwania notatek w „Oneonte” szybkie notatki. A mianowicie jak to zrobić? Ikona usuń jest w mnie nie aktywna. Co mam zrobić??

  Polubienie

 11. Wall-E

  Qrka… że też wcześniej na to nie trafiłem. Wiele rzeczy byłoby łatwiejsze. 🙂
  BTW… A ktoś mi ciągle mówi, że to tylko ja mam talent do pisania „tasiemców” 😛
  Opis super jest 😀

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s