Kopie zapasowe – sprawa (niekoniecznie) oczywista


Image and video hosting by TinyPicWiele osób zarzuca mi, że piszę o sprawach zaszłych, wielokrotnie już opisywanych czy wręcz oczywistych.
A i owszem – często piszę o takich sprawach. Po prostu wychodzę z założenia, że pomiędzy nami funkcjonują użytkownicy urządzeń z Windows Phone, którzy najzwyczajniej w świecie mają blade pojęcie o podstawowych funkcjach systemu. Wiedzą, że takowe są ale nie mają pełnego rozeznania w jaki sposób one działają co niejednokrotnie prowadzi do pewnych nieporozumień i frustracji.
Taką właśnie oczywistą oczywistością jest mechanizm tworzenia i przywracania kopii zapasowych tworzonych przez natywne mechanizmy Windows Phone.

Wszyscy wiedzą, że WP tworzy kopie zapasowe i że można je przywracać po… np. Soft Resecie czy romowaniu. Ale już nie każdy wie, że kopie można przywrócić na dwa sposoby. Nie każdy też wie, że nie każda kopia da się w całości (o ile w ogóle) przywrócić na bieżący system operacyjny… Piszę to z pełną świadomością – wystarczy poczytać to czy owo forum dotyczące WP by się przekonać, że wielu użytkowników nawet nie wie iż po „resecie urządzenia” wcale nie muszą ręcznie instalować wszystkich aplikacji i od nowa układać kafli na pulpicie. Właśnie o tym tu i teraz pogadamy.

Jednak zanim zaczniemy jakiekolwiek przywracanie trzeba zadziałać by w ogóle było co przywracać.

 

Tworzenie kopii zapasowej


Czynność z zasady prosta i ograniczająca się do przełączenia kilku słiczy w odpowiednich miejscach. Owym odpowiednim miejscem są Ustawienia -> kopia zapasowa:

Image and video hosting by TinyPic
Jak widać na powyższym skrinie, kopia zapasowa składa się z trzech zasadniczych części (właściwie to czterech, ale tutaj zarządzamy tylko trzema, o tej czwartej wspomnimy na końcu tego akapitu). I tak:

1. aplikacje + ustawienia
Ta część zawiera dwa elementy:

 • Listę zainstalowanych aplikacji, czyli to co mieliśmy na smartfonie w momencie tworzenia ostatniej dostępnej kopii zapasowej. Podkreślam: tu chodzi o listę a nie o kopię fizycznych aplikacji.
 • Ustawienia… hmmm… w domyśle możemy przyjąć, że chodzi tutaj o ustawienia systemu. Generalnie błędu w tym myśleniu nie ma, ale samo określenie jest sporo szersze. Owe „ustawienia” zawierają informacje, oczywiście, o ustawieniach różnych opcji samego systemu operacyjnego, jednakże znajdziemy tutaj również informacje o naszych kontach pocztowych (majlowych), układ kafli pulpitu, tapetę pulpitu (jeśli jest to WP 8.1), układ ekranu blokady, alarmy/budziki… i jeszcze kilka innych pośledniejszych ustawień i opcji.

Jak więc widać, opcja z tych „na bogato”. A wygląda to tak:

Image and video hosting by TinyPic
Z tego „Centrum Zarządzania Wszechświatem” możemy dodatkowo… „zarządzać” to chyba zbyt mocne określenie… ale powiedzmy, że z tego miejsca mamy pewien wpływ na samą obecność kopii zapasowych jak i ich zawartość ogólną. Zawartości panelu raczej tłumaczyć nie trzeba – wszystko opisane jest w narodowym języku posiadacza smartfona (tutaj mamy piękną polszczyznę).
Dwa słowa tylko o opcji zarządzaj kopiami zapasowymi… no i skrin będzie…

Image and video hosting by TinyPic
Jak z powyższego widać, kopie zapasowe da się całkowicie usunąć (przycisk usuń) co – zgodnie z opisem – jednocześnie wyłącza dalsze tworzenie kopi zapasowych.
W tym miejscu wypada jeszcze dodać, że kopiami zapasowymi można zarządzać również z poziomu PCta… A tak. Jest to jedna z opcji bloku OneDrive znajdującego się w naszym profilu @live

Image and video hosting by TinyPic
Dla ułatwienia link bezpośredni: https://onedrive.live.com/Options/DeviceBackups
Ten sposób „zarządzania” kopiami jest o tyle wygodniejszy, że widać czym dysponujemy – z poziomu smartfona kopie usuwamy „w ciemno”… Tutaj przynajmniej widać co się usuwa.

2. wiadomości SMS
„+100 do lansu” każdemu, kto mi powie czemu kopię zapasową wiadomości SMS połączono z ogólnymi ustawieniami wiadomości… Widać miało to jakiś głębszy sens. No… ale tak jest i nie trzeba tego roztrząsać…

Image and video hosting by TinyPic
Jak widać, w całym tym panelu (już niedotyczącym kopii bezpieczeństwa a wiadomości) interesuje nas tylko pierwszy „słicz” i poniższe pole rozwijalne. Amen.

3. zdjęcia + wideo
Krótko mówiąc… to co jest przez nas peseteryknięte aparatem bądź nagrane kamerą leci z automatu do chmury (OneDrive)…

Image and video hosting by TinyPic
Kolejna, IMO, niekonsekwencja ale niech już będzie.
Cieszy mnie tylko to, że w najnowszych edycjach WP wymuszono użycie WiFi do przekazywania materiałów w wysokich (oryginalnych) jakościach gdyż przy niewielkim pakiecie internetowym ta opcja – nieopatrznie włączona – wysiorbie nasze mega- lub gigabajty internetu ino mig.

A teraz to, co nie zostało nigdzie opisane opcjami i na co wpływu jako takiego za bardzo nie mamy…

4. Dane PIM (znaczy… większa ich część)
Co to jest PIM? PIM, czyli Personal Information Manager to popularna nazwa zbioru podstawowych informacji osobistych użytkownika smartfona. W skład PIM-a wchodzą: Kontakty (wraz z historią połączeń), Kalendarz, wiadomości SMS (bakapowane w innym miejscu), czasami hasła, czasami numery kont etc.
W przypadku WP kopia tych danych zawiera „tylko” kontakty oraz historię połączeń. Ta kopia robiona jest w ramach naszego konta @live u Microsoftu i praktycznie nie jesteśmy w stanie zapobiec jej tworzeniu.

Aha… tak dla informacji… Kopia zapasowa tworzona przez WP to typ: „kopia pełna z różnicową”.
Chodzi mniej-więcej o to, że wykonywana jest pierwsza kopia zapasowa – pełna – a później dodawane są do niej tylko różnice pomiędzy nią a stanem obecnym. Dlatego też do dyspozycji będziemy mieli tylko jedną kopię zapasową dla jednego urządzenia. Nawet użycie przycisku utwórz kopię nie powoduje wygenerowania dodatkowej kopii – starsza kopia jest nadpisywana nowszą, pełną.
Jednak jest tutaj pewien niuans… Jeśli np. zmieniliśmy model urządzenia na inny ale na nowym użyjemy tego samego identyfikatora @live – to podczas pełnego przywracania kopii (to jest ważne i o tym będzie w części o przywracaniu kopii) będziemy widzieli kopie zapasowe z urządzeń poprzednich. Możemy ich użyć bądź nie… więcej szczegółów na ten temat nieco dalej będzie.

Jeśli już mamy utworzoną kopię zapasową to czas ją przywrócić.

 

Przywracanie kopi bezpieczeństwa


Jak wspomniałem na początku artykułu, kopię bezpieczeństwa można przywracać na dwa sposoby (i chyba właśnie tutaj jest pies pogrzebany).

– Sposób minimalisytczny (najpopularniejszy?).
Kopia przywracana po zakończeniu prekonfiguracji systemu – czyli w momencie kiedy na smartfonie mamy już w pełni funkcjonalny system po romowaniu czy resecie a swoje konto @live wprowadzamy z pozycji ustawień systemu.
Kopia jaką wtedy przywrócimy będzie zawierała:

 • kontakty,
 • zdarzenia kalendarza,
 • SMS-y / MMS-y,
 • historię połączeń…

… i tyle. I NIC WIĘCEJ. Cudów po tej kopi nie należy się spodziewać.
Przywracanie tego bakapu trwa kilka minut i wystarczy do tego tylko połączenie mobilne z Internetem.
Moim skromnym zdaniem, ten odzysk może być dobry jako sposób doraźny… Ot, przydarzyło się „nieścienście w terenie” i trzeba odzyskać to i owo tak na szybkiensa… Taaa… do tego ta kopia wystarczy.
Dodam tylko, że ten typ przywracania kopii jest sposobem obligatoryjnym – przywróci się zawsze po zapodaniu na fona naszego identyfikatora @live.

– Sposób pełny (normalny?)
Ta kopia właściwie nie wymaga naszej ingerencji w finalną zawartość smartfona. Po przywróceniu tej kopii nasze urządzenie będzie takie jak przed „resetem” – jakimkolwiek sposobem był on dokonany – dokładnie takie samo będzie – oczywiście w zakresie zasobów kopii.
Gdzie jest ten przysłowiowy „kruczek”… Ano owy ptaszek to moment, w którym kopia jest przywracana.
Ta kopia przywracana jest PODCZAS prekonfiguracji systemu gdzie pierwszym krokiem i warunkiem sine qua non jest połączenie się z siecią WiFi. Aaaaaaaaaameeeeen…
Takie przywrócenie kopii daje odzysk:

 • kontaktów (w tym i ustawień grup i pokoi),
 • historii połączeń,
 • zdarzeń kalendarza,
 • SMS-ów / MMS-ów,
 • kont majlowych (kwestia tylko uzupełnienia haseł),
 • ustawień pulpitu – kafle, tapeta etc,
 • ustawień blokady ekranu – tapeta, zawartość etc,
 • ustawień dzwonków/alarmów,
 • automatyczne zainstalowanie posiadanych wcześniej aplikacji,
 • odtworzenie ustawień systemu (ogólnie i szczególnie).

Widać różnice w przywracanej zawartości? Uważam, że to powinno dać do myślenia.

Dla wyjaśnienia… Clou całej tej imprezy jest zalogowanie się do sieci WiFi podczas prekonfiguracji systemu. Tym samym na straconej pozycji są tutaj Ci z przesadnie skomplikowanym hasłem do sieci jak i Ci nie posiadający dostępu do WiFi w chwili przywracania danych – tym pozostaje tylko „biedny” odzysk danych. Sorry… takie jest życie.
Przywracanie tego typu kopii trwa dosyć długo – nie ma co tego kryć. Procedura wygląda mniej-więcej i z grubsza tak:

 • Podczas prekonfiguracji systemu (ustawka podczas pierwszego uruchomienia systemu) należy połączyć się z siecią WiFi – to jest warunek sine qua non – inaczej nic z przywracania nie wyjdzie,
 • W dalszych krokach logujemy się do naszego konta @live (naszego-naszego bądź jakiegokolwiek istniejącego).
  Zakładając całkowicie nowe konto skazujemy się na „dziewiczego” fona.
 • Po spełnieniu poprzednich warunków, finałem prekonfiguracji będzie pytanie o przywrócenie kopii zapasowej (o ile takowa na danym koncie istnieje). Do wyboru dostaniemy wszystkie kopie zapasowe urządzeń mobilnych, których używaliśmy z TYM-naszym identyfikatorem @live oraz opcję rozpoczęcia mobilnego życia od przysłowiowego zera – czyli „czysty fon” („biedna” kopia i tak się przywróci – pisałem wcześniej).
 • Jeśli wybierzemy konkretną kopię to przywracanie zacznie się od zaaplikowania do systemu wszystkich ustawień jakie zawarte były w kopii (taki pasek postępu będzie) – to może trwać kilka dobrych minut.
 • Po zakończeniu procesu z punktu poprzedniego fon uruchomi system do końca.
  Jednak to „do końca” końca przywracania nie oznacza. Często pulpit, który zobaczymy, będzie pełen „dziur” bądź wyszarzonych i nieaktywnych kafli… Przejście do listy aplikacji wyjaśni wszystko – teraz system zasysa wszystkie Twoje apki – te, które miałeś w chwili tworzenia tej właśnie odtwarzanej kopii.
  Ten proces – trwający z reguły dłuuuuuuugo – należy przeczekać i pozwolić smartfonowi zessać z marketu i poinstalować potrzebne apki. Cały proces trwa tyle czasu ile potrzebne jest na pobranie i zainstalowanie apek – jeśli miałeś dużo gier (takich po 1-2 GB) to ich zessanie i instalacja potrwają „trochę”…
  (Wcześniej pisałem, że bakapowana jest tylko lista aplikacji – wiadomo już o co c’mon?)

I w kwestii formalnej… Jeśli ustawienia aplikacji bądź „sejwy” gier nie są magazynowane na serwerach zewnętrznych (np. mechanizm X-Box) to nie licz, że zostaną one przywrócone. W mega-ilości przypadków apki będziesz musiał konfigurować – a gry przechodzić – od początku. No.
Dopiero po finalizacji całej tej „procedury” mamy swojego fona.

 

Wyjątki od reguły


To co opisałem wcześniej to świat doskonały typu „gdzie władza jest sprawiedliwa a ludzie żyją dostatnie”. Niestety, aż tak miodnie to nie jest – szczególnie jeśli chodzi o przywracanie kopii… i warto to wiedzieć.

Po pierwsze
Kopie zapasowe tworzone przez WP 8.1 nie będą widziane w WP 8.0. Nawet nie ma co startować do przywracania kopii. Tak informacyjnie dla userów po manewrze „Back to BLACK”.

Po drugie
Kopie zawierające apdejty wnoszące nowe funkcjonalności ale przywracane na romie tychże aktualizacji nie posiadających mogą trochę namieszać.
Prosty przykład… Moja ostatnia kopia zapasowa obejmowała aktualizację GDR1. Po jej przywróceniu na czysty Cyan straciłem np. wszystkie ustawienia pulpitu – dostałem takie chu* wi co. To tak z tych rzeczy, które było widać.

Po trzecie
Kopie zapasowe tworzone na innych modelach smartfonów mogą się przywrócić, ale nie muszą – i tak jest najczęściej.
Trenowałem to jakiś czas temu próbując przywrócić na L1520 kopie zapasowe tworzone na L625 i ATIVie… Żadna z nich nie przywróciła się prawidłowo (choć spora część ustawień i danych jednak przelazła) – specyfika urządzeń jak się domyślam. Problemem były ustawienia systemowe (L625, ATIV) oraz aplikacje (głównie ATIV).

I to by było chyba na tyle 🙂

Reklama

59 comments

 1. Pingback: Kopie zapasowe w WP 8/8.1… Opis wypichcony w kuchni Sheratona. | Encyklopedia Windows Phone
 2. Tome

  Czasami wystarczy otworzyć wiadomości i poczekać – smsy może „zjadą” za jakąś chwilę. Ja tak miałem, że dopiero po otworzeniu wiadomości zaczęły po kilkunastu sekundach zjeżdżać i trwało to kilkanaście minut zanim dojechały do obecnego dnia. Gorzej miałem z historią połaczeń – zatrzymała się jakieś 2,5 miesiąca wstecz… ot ciekawostka.

  Polubienie

 3. asia

  Mam problem z tworzeniem kopii zapasowej, bo przy 96% tworzenia nagle wyskakuje mi ” Wystąpił problem przy tworzeniu kopii zapasowej ustawień”.

  Polubienie

  • Budniu

   Nie chcę Cię straszyć, ale z tego co wiem tzn. w sytuacjach z którymi się spotkałem, w takich przypadkach pomagał tylko hard reset tj. przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu. Nie mniej jednak, czy próbowałaś wł i wył telefon ? I dopiero spróbować zrobić kopię ?

   Polubienie

 4. Maroo

  Hmm, powiem tak – straszna bieda. Szkoda że MS nie uraczył nas pełną kontrolą nad kopiami, że nie można sobie lokalnie jakimś softem zrobić backup (używałem fajnego programu za czasów SE D750 – pełna synchronizacja, wgląd do każdego zakamarka jak SMS, połączenia, książka, kalendarz etc). Używałem też długo WM i naprawdę aż wqurw bierze jak bardzo WP8.1 jest poobcinany… Ja chcę WM na nowych urządzeniach!!!

  Mam pytanie (WP8.1 na HTC8s) – od jakiegoś czasu ma problem z pulpitem (HTC8s). Otóż zrobiłem swego czasu reset urządzenia by pobrać aktualizację (niestety, taki urok przy tak biednej pamięci – pomimo że wszystko przeniesione na SD, że mapy wywalone i tak brak miejsca na aktualizację) i potem przywracanie. I tutaj problem – cały układ kafli szlak trafił, i po ażdym wyłączeniu telefonu znów bałagan. O ile samo układanie kafli jest fajnie rozwiązane to już układanie w ulubony sposób po raz któryś porafi mocno irytować. Czy to problem WP8.1 w najnowszych aktualizacjach, czy może HTC jest problematyczny z dużą ilością kafli? Ciekawostka – uruchamiam fejsa (a co, niedawno zacząłem, głupie to ale cóż, żona ma, mam i ja) sprawia też bałągan kaflowy – ot jeden czy kilka kafli zmienia miejsca… Ktoś zna rozwiązanie?

  I pytanie odnośnie powyższego – czy jest jakikolwiek sposób zmusić urządzenie do przywracania bez resetu?
  Pozdrawiam
  M.

  ps. fajnie tutaj, zaczytam się na dłużej.

  Polubienie

  • Budniu

   Co do układania kafli po każdym hard resecie to dotyczy to tylko kafli, które nie są systemowe, a tym samym, skoro hard reset wszystko usuwa, to plik kopii zapasowej, nie ma z czego przywrócić skrótów – kafelków do poszczególnych aplikacji, których jeszcze nie ma w systemie. Co do każdego wyłączenia telefonu to bałagan nie powinien występować tzn. mi się jeszcze nigdy, nic takiego nie zdarzyło.
   PS.
   Cieszę się, że Ci się podoba, zapraszam do lektury. 😉

   Polubienie

   • Maroo

    A mógłbyś sprawdzić czy na przykład tworząc foldery na ekranie, mając w nich kafle i ogólnie dużo kafli – po uruchomieniu np kilku aplikacji nie poprzestawia kafli? Dotychczas miałem ok ale od ostatniego hard resetu, przywróceniu, poinstalowaniu mam z tym problem – najczęściej jeden pusty kafel zmienia mi miejsce po uruchomieniu facebooka czy messengera.. A może o kwestia małej pamięci w 8S?

    Polubienie

   • kasiafrog

    Może ja blondynka, ale nie umiem sobie poradzić. Oczywiście o tym, że najpierw miałam się połączyć z Wi-Fi, żeby mi się przywróciły apki i układ kafli przeczytałam za późno. Jak mam zresetować telefon, żeby jeszcze raz dodać konto Microsoft i odzyskać full version z kopii zapasowej?

    Polubienie

 5. Robert Chlipała

  Wszystko świetnie… Nie mam wifi a potrzebuję „skopiować kopię zapasową”. Jak? Z poziomu smarta gotowego do użytku po zalogowaniu się na onedrive widzę kopię i mogę ją….usunąć co nie do końca jest moim celem. czyli jestem zalogowany na konto microsoft ( w tym wypadku xxx@hotmail.com) wszystko pięknie kopia jestlecz telefon nadal „goły”.

  Polubienie

  • Budniu

   Dwie rzeczy:
   1. Pliku kopii nie da się skopiować i przenieść (zasadniczo nie wiem po co chcesz to zrobić ?)
   2. Jeżeli myślisz, że w pliku kopii znajduje się jakaś zawartość np. sejwy gier czy dane aplikacji to jesteś w błędzie. Jedyne co tam jest z rzeczy, które sam wprowadziłeś to dane logowania jak hasła, czy loginy. Ponadto kopia zapasowa zawiera listę aplikacji i gier, które miałeś w telefonie w chwili jej utworzenia i tę listę Ci ona przywróci, jednak aplikacje będą się pobierały na nowo z marketu.
   Kopię zapasową możesz przywrócić TYLKO przy pierwszy uruchomieniu telefonu po hard resecie. Kiedy telefon się uruchomi i połączysz się z siecią, telefon zapyta o dane logowania do konta Microsoft – po ich wpisaniu, po chwili telefon wynajdzie kopię w chmurze i zapyta czy ją przywrócić. Tylko w tym momencie może przywrócić tę kopię, a nie w dowolnym dla siebie – tzn. jak zrobisz hardreset to oczywiście ją przywrócisz, ale bez tego ani rusz.

   Polubienie

   • wolf

    Witam, napisales, ze zasadniczo nie wiesz po co kopiowac i przenosic kopie wp 8.1 lub w10 mobile.
    Szukam rozwiazania do takiego przypadku, wyjasniam: mam konto @live zalozone przez gmail teraz uzywam innego zalozonego przez outlook. Kopie utworzone sa przez to pierwsze a teraz chce by to drugie bylo glownym. Jakis pomysl czy ta sztuczka jest nie do przejscia?

    Polubienie

 6. konrad liak

  witam to jest nie fart tak o koło tykodnia próbuje odblokować telefon marki nokia lumnia 625 z systemem windows8,1 upade mojim problemem jest troche banalnne ale prawdziwie , zapomniałem hasła blokady do odblokowania , zaden pin … tylko na blokadzie mam hasło i zapomniałem i nie pamiętam hasła . o to jest moje pytanie jak mozna odblokawac zeby nie utracic danych na telefonie ???? pilnie prosze o pomoc z góry dzieki ,
  zadnego hart jesetu nie chce .

  Polubienie

 7. Zatroskany

  Witam, bardzo zależy mi na odzyskaniu skasowanych smsów z tel. żony (materiał dowodowy, co tu dodawać). Niestety nie była włączona opcja tworzenia kopii zapasowej smsów (ktoś się o to zatroszczył, bo z tego co wiem, ta funkcja jest default w tym systemie). Jest jakaś nadzieja?
  Zatroskany

  Polubienie

   • Zatroskany

    To znowu ja. Mam na koncie Microsoft kopię zapasową z 27 września. Zgodnie z tym, co piszesz, powinna zawierać ona też dane wcześniejsze, tak? Teraz pytanie – jak przejść do etapu prekonfiguracji telefonu żeby przejść wymienione wyżej kroki? Czy w trakcie tego procesu system poprosi o połączenie z WiFi celem pobrania danych? Bardzo proszę o odpowiedź.

    Polubienie

    • Budniu

     Z tego co wiem, kopię zapasową można przywrócić TYLKO jeden raz od pierwszego uruchomienia urządzenia. Nie można tego robić w dowolnej chwili, tzn. można, ale każdorazowo wymaga to przywrócenia ustawień fabrycznych telefonu i przy pierwszym uruchomieniu wybranie przywracania kopii.
     Co do WiFi – zdaje się nie jest ono konieczne (tzn. dokładnie nie pamiętam – czy decyzję o przywracaniu z kopii musimy podjąć przed wpisaniem PIN-u czy po – chyba po). Jednak ja bym zalecał połączenie WiFi ponieważ aplikacje z listy w kopii zapasowej mogą ważyć 2 czy 4GB, na WiFi to pójdzie sprawniej.

     Polubienie

     • Zatroskany

      Wielkie dzięki za szybką odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie – żeby czegoś nie spieprzyć – muszę podjąć następujące kroki:
      – tworzę kopię i sprawdzam na koncie microsoft, czy się zapisała z dzisiejszą datą
      – przywracam ustawienia fabryczne
      – telefon pyta mnie, czy przywrócić kopię zapasową, mówię „tak”
      – i teraz co? łączy się z wifi? zapyta o to?
      – gdy szczęśliwie się połączę – loguję się do konta microsoft (używasz określenia @live – czy to jest to samo?)
      – wybieram kopię zapasową i cierpliwie czekam
      – telefon ożywa i wraca do stanu przed resetem
      – na koniec: czytam wszystkie sms-y, łącznie z tymi skasowanymi

      Czy tak to wygląda w idealnym świecie?
      Pozdrawiam

      Polubienie

      • Budniu

       Wszystko jest tak jak piszesz, a telefon sam zapyta w odpowiednim momencie o połączenie z siecią i przywrócenie kopii zapasowej.
       Nie ignoruj żadnych komunikatów dot. połączenia – musisz mu zapewnić jak najlepszą łączność, żeby nie pojawiły się jakieś błędy.
       Co do skasowanych SMS-ów – jeżeli zrobisz dzisiaj kopię zapasową, to sms-y które skasowałeś przed zrobieniem kopii, oczywiście nie zostaną w niej zapisane, no zmiłuj się – jak sobie to wyobrażasz, że sms skasowany tydzień temu, ma wylądować w kopii zrobionej dzisiaj ?

       Polubienie

 8. bzyk11

  Witajcie
  Czy w kopii zapisywane sa aktualne aplikacje?
  Czy np w trakcie odzyskiwania zainstalowane zostaną wszystkie zakupione aplikacje. ( u mnie akurat nie ma ich dużo ).

  Polubienie

 9. Paweł Olwert

  To ja dołożę Ciekawy przypadek – kopia zapasowa z WM10 test działa na WM 8.1. Oczywiście większość apli akcji typowych dla WM10 musiałem zastąpić ich wersjami z W 8.1, ale mimo to pultpit itp zassało. Problem jedynie z smsami, które na WM10 zapamiętało tylko z… 2014 roku. Ewidentnie brakuje w WM10 opcji wyboru kopii zapasowej. Najchętniej na WM8.1 wróciłbym do kopii konkretnie z tego systemu…

  Polubienie

 10. Paweł B

  Odkopię wątek: w Windows 10 Mobile (Lumia 640) sprawa jest już chyba zupełnie beznadziejna – nie przywraca z kopii ani aplikacji, ani ustawień ekranu startowego/pulpitu, z karty nie chce ich odzyskać, a w sklepie aplikacji brak (np. Flightradar24, jeszcze wczoraj go miałem, ale zachciało mi się resetu systemu, bo miałem problemy z robieniem zdjęć – i teraz jest nie do odzyskania, chociaż jest na karcie i działał na tym samym systemie; tak samo parę innych apek). Kopia zapasowa zrobiona, za pierwszym razem nie dał mi opcji przywrócenia, więc postawiłem system od nowa i zresetowałem jeszcze raz – za drugim dał możliwość przywrócenia z kopii – ale miał dwie opisane tak samo, pewnie wybrałem złą. Teraz ma już (zawsze tylko dwie) kopie ostatniej instalacji, czyli tej kiepskiej. Znacie jakiś sposób na zhakowanie tego (np. zmuszenie systemu, żeby zobaczył swoje aplikacje na karcie)?

  Polubienie

  • Budniu

   Wszystko wskazuje na to, że może nie na tym koncie próbujesz przywrócić, niż to na którym robiłeś kopię. Druga rzecz – obecnie jest tak, że kopii zrobionej na WP8.X może się na dać przywrócić na W10 i na odwrót. Poza tym cos czytałem, że mogą występować jakieś problemy z przywracaniem kopii aplikacji zainstalowanych na karcie pamięci, ale szczegółów nie znam.

   Polubienie

 11. Tomasz

  Witam
  Dzisiaj zauważyłem, że zniknęły mi wszystkie zdjęcia przy kontaktach (jak sadzę to efekt zmian/modyfikacji jakie microsoft zaprowadził na stronach www). I tu mam pytanie, czy w kopii zapasowej WP 8.1 zapisuje również obrazki przy kontaktach?
  Pozdrawiam

  Polubienie

 12. Kaśka

  Witam
  To i ja odkopię jeszcze raz.. Jakiś czas temu robiłam hard reset swojej Lumii 640, oczywiście chciałam zrobić przedtem kopię zapasową i… nie dało się. No nic, pomyślałam, mam starą, kontaktów nie zmieniałam, a po resecie zrobię nową kopię. Tylko, że po resecie się również nie da. „Wystąpił problem przy tworzeniu kopii zapasowej ustawień. Spróbuj ponownie później” i tak za każdym „później” się wyświetla a ja nie mam pojęcia dlaczego. Czy czeka mnie kolejny hard reset, abym odzyskała możliwość zapisywania kopii, czy muszę się pogodzić z tym, iż się nie da, i bazować na tej sprzed pół roku?
  Pozdrawiam

  Polubienie

 13. Angela

  Witam,
  posiadam telefon Lumia 535 dziś zbiła się szybka na tyle, że zupełnie nie działa dotyk, więc nie mogę nic zrobić na telefonie, nawet go włączyć. Na nową muszę czekać co najmniej tydzień, a (choć teraz już wiem, że to głupota) w sms-ach miałam zapisane ważne informacje, których potrzebuję w zasadzie na już. Więc baaaaardzo potrzebuję pomocy. Czy jest jakiś sposób by mieć do nich dostęp na komputerze? do sms-ów oraz połączeń? Niestety nie pamiętam czynności jakie wykonywałam podczas pierwszej konfiguracji telefonu, jakie kopie zapasowe tworzyłam. Pozdrawiam

  Polubienie

 14. laik

  „…ten typ przywracania kopii jest sposobem obligatoryjnym – przywróci się zawsze po zapodaniu na fona naszego identyfikatora @live” – mam pytanie odnośnie tego 😉 Czy ten identyfikator @live – to konto microsoft?

  Polubienie

   • martynka

    Witam. Czy Ktos mi może pomoc ? Dostałam rok temu telefon Nokia Lumia od swojego chłopaka, on mi pomógł w ustawieniu i założył konto@live. On zna haslo, a ja go nie pamiętam. Mam pytanie, czy zdjęcia, smsy idą do chmury, jesli mam tą opcje wyłączona ? Jeśli ktoś wie to proszę o odpowiedź, rozstaliśmy sie i nie chcę, żeby mnie inwigilował i oglądal moje fotki i smsy… Czy jest taka możliwość zabezpieczenia? Pozdrawiam

    Polubienie

    • Budniu

     Jeżeli tych funkcji nie zaznaczyłaś to teoretycznie te treści nie powinny lecieć do chmury. Nie mniej jednak, ja na Twoim miejscu pobrał bym wszystko z chmury na kompa i założyłbym nowe konto Live i na nie wszystko wrzucił. W telefonie przywrócił ustawienia fabryczne i uruchomił na nowym koncie.

     Polubienie

     • martynka

      Dziękuję bardzo za odpowiedź Tez mam nadzieję, że nie leci wszystko do chmury, ale jak jest w praktyce to nie wiem, bo mój chłopak byl biegły w elektronice… Niestety nie pamiętam hasła do konta@live i nie wiem jak teraz pobrać treści z chmury na kompa, albo nawet zobaczyć co tam w ogóle jest zapisane…. Jeszcze raz dziękuję za szybką i fachową odpowiedź . Pozdrawiam serdecznie.

      Polubienie

      • Łuk

       a maila miałaś założonego na LIVE czy może na jakiejś starej skrzynce np wp?( tzn np ????????@wp.pl )
       i czy próbowałaś odzyskiwać hasło?
       Mam 2 konta.M$. Na jednym mam wyłączone przesyłanie i od 01 2015 nie mam żadnych nowych zdjęć,
       I jeszcze jedno – chmure możesz podglądac ( chyba ) z telefonu – czyli w ZDJĘCIach masz katalog chmury,.
       Może mnie Budniu poprawi w razie czego

       pozdrawiam

       Polubienie

 15. martynka

  Dziękuję Wam, że odpowiadacie, bo ja juz trochę zdesperowana tym jestem. Jeśli chodzi o konto to nie wiem jaka to była skrzynka, bo zakładał mój były chłopak, ale wydaje mi się, ze @live. Nie wiem też jakie to haslo, wiec raczej nie wejdę na tamto konto. A jak pobrać na telefon tez nie mam pojęcia. Teoretycznie wszystko wyłączyłam w opcjach tylko obawiam się, że to jednak może być automatycznie wysyłane, a niestety nie potrafię tego sprawdzić. Pozdrawiam Was serdecznie.

  Polubienie

 16. Łuk

  no dobra.ale żeby fon działał ( teoretycznie ) musisz mieć wpisanego maila w komórce ( ustawienia – poczta ).
  Tam zobaczysz jakiego masz maila. Jeżeli jest – będziesz miała dostęp do zdjęć poprzez telefon.
  Zobaczysz co masz ewent w chmurze.
  A jeżeli nie zależy ci na dokumentach z chmury – zresetować telefon i chyba najprościej założyć nowe konto.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s