Screenshot na tablecie z Windows 8.X – nie takie to proste ;-)

Co prawda nie będzie to o Windows Phone i telefonach, ale to co napiszę będzie nadal oscylowało w okolicach mobilnych rozwiązań i systemu Windows 8.X – parę słów o jednym rozwiązaniu tabletowym.

Ostatnim czasem (01.01.2015 😉 ) korzystając z promocji, nabyłem online w sklepie Microsoft w Irlandii HP Stream 7 za całe 99 euro (normalna cena – 129 czyli nieźle). Urządzenie jest ciekawe, głównie z powodu zaimplementowanej kości pamięci 32GB – to daje jakiś komfort pracy bez obawy o brak pamięci. Naszło mnie dzisiaj, żeby sprawdzić w nim jak wykonać screenshot ekranu Modern – i powstał problem. O ile w przypadku posiadania w kompie hardware-owej klawiatury nie ma problemu ze screenami bo robimy to skrótem klawiaturowym, o tyle tabletach bez klawiatury już nie jest tak słodko. W sieci jest powtarzana informacja, że na tabletach z Windą 8.X screeny całego ekranu (pod Modern tylko to wchodzi w grę), da się wykonać po naciśnięciu praktycznie jednocześnie przycisku Windows pod ekranem i przycisku przyciszania. Otóż dementuję (może na Surface-ie X, Asus-ie Vivotab, Dell-u Venue czy Asus-ie Transformer Book T100) – jednak nie na wszystkich tabletach z Windą 8.X i tak np. na moim HP Stream 7 jak również na jego większym bracie tj. HP Stream 8 niestety ta funkcja nie działa. Co ciekawe, powyższe potwierdza nawet moderator na forum HP, a jakby tego było mało, nie ma żadnego innego skrótu czy kombinacji, która by tę opcję uruchamiała, pomimo tego, że system sam w sobie jest w nią wyposażony. Ów moderator na forum HP informuje również, że jak sam chce wykonać screena, to jedyną możliwością na tabletach HP jest w trakcie pracy na danej aplikacji/ekranie, otwarcie prawego paska ekranu i tapnięcie „Podziel się” – wówczas system robi screena i pozwala go wysłać – NIE ZAPISAĆ. Tak więc ten moderator – jak twierdzi – robiąc screeny, wysyła je sam do siebie mailem i dopiero pobiera z poczty – no hardcore jakiś pomyślałem. Poszperałem, pokombinowałem i w dniu dzisiejszym rozwiązałem im ten problem 😉 a w zasadzie nie ja tylko chińczyk, który napisał tę aplikację: 保存截图 (cokolwiek by ta nazwa miała oznaczać 😉 ). Tak więc pobieramy ją ze sklepu i instalujemy. Od tej pory, na liście opcji „podzielenia się” z prawego paska, znajduje się również ta aplikacja. Po tapnięciu na nią, robi screena i oprócz umożliwienia wysłania go mailem AUTOMATYCZNIE ZAPISUJE GO W GALERII Z OBRAZAMI (o to mi właśnie chodziło). Zrzuty lądują konkretnie w folderze o chińskiej nazwie, który przy pierwszym użyciu tworzy ta aplikacja, a od tego momentu, wszystkie screeny wykonane za pomocą tej aplikacji zapisywane są w tej właśnie lokalizacji, tak więc z ich znalezieniem nie ma żadnego problemu. Oczywiście nie omieszkałem podzielić się tym rozwiązaniem w ww. wątku na forum HP.  To tyle, może komuś się przyda to rozwiązanie, bo mi się baaaardzo przydało. Tak wygląda lokalizacja zapisywanych screenów wraz z nazwą jednego z nich:

2 comments

    • Budniu

      Wiesz, może i tak, nie mniej aplikacja jest dostępna dla wszystkich urządzeń i co jeśli są jeszcze jakieś inne modele okrojone z tej opcji ? Przy tytule, który proponujesz osoba posiadająca ten problem w innym urządzeniu nawet by tu nie zajrzała, a tak jest szansa, że też sobie uruchomi tę funkcję.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s