Authenticator – jeśli Twój e-mail szwankuje a Ty potrzebujesz kod…

Image and video hosting by TinyPic Sprawa, jak mi się wydaje, nie pachnie świeżym lakierem i skórą jak robiony na zamówienie Dodge Charger… W sumie to apka pojawiła się już na początku roku, ale jakoś dotąd nie znalazłem jakichś tryskających optymizmem publikacji na jej temat. Tak, wiem – słabo szukałem 😀
Niemniej, nie zmienia to faktu, że sama zasada jest w miarę ciekawa i moim zdaniem warto poświęcić jej słów kilka.

O co tutaj c’mon…
Każdy z posiadaczy konta Microsoft (@live, @outlook, @hotmail) zna microsoftowy mechanizm jednorazowych kodów weryfikacyjnych… Tak? No właśnie.

Apka na którą zwróciłem uwagę będzie użyteczna głównie w przypadku urządzeń stacjonarnych (PC-ty, laptopy ect.)… Głównie… właściwie to wyłącznie w przypadku urządzeń stacjonarnych.
Główną motywacją do zainteresowania się tym programem było zbiesienie się mojej poczty (WP – nie ukrywajmy tego) przez co na kody weryfikacyjne musiałem oczekiwać kilkanaście (!) minut – no kilkakrotnie była taka sytuacja…

Enyłej… mówię o tym:

Image and video hosting by TinyPic

Znajome, prawda? No właśnie. 🙂

Pół biedy jeśli nasz podany w ustawieniach profilu (PRAWDZIWY i AKTYWNY) e-mail działa w miarę sprawnie… gorzej jeśli „zatnie się” on z przyczyn nam nieznanych. Mnie taki „zaciach” zdarzył się kilkakrotnie…

Ale zacznijmy od początku.
Microsoft jako jedno z kilku zabezpieczeń stosuje jednorazowe kody weryfikacyjne. Pomijam tutaj urządzenia mobilne bo nie o nich będzie – przynajmniej nie w kwestii przedmiotowej – bardziej mi chodzi o mieszanie na własnym koncie MS przez coś „stacjonarnego”. Tutaj widzę, że Microsoft wyszedł poniekąd „na przeciw” i umożliwił uzyskiwanie jednorazowych kodów weryfikacyjnych innym sposobem niż tylko przez niekiedy kapryśny ale zawsze od nas nie zależny e-mail.
Tym sposobem jest aplikacja Authenticator generująca owe jednorazowe kody weryfikacyjne dla naszego i TYLKO NASZEGO konta microsoftowego. Krótko mówiąc… teraz już nie trzeba mieć dostępu do swojego (podanego w profilu) adresu e-mail – co by odebrać kod od Microsoftu. Teraz można go (tego „koda”) wygenerować sobie na smartfonie. 🙂

Czyli tak…

Za pomocą naszej „stacjonarki” wchodzimy na swoje konto i klikamy (po lewej stronie) grupę: Zabezpieczenia i hasło po czym szukamy pozycji: Aplikacje weryfikujące tożsamość

Image and video hosting by TinyPic

Tutaj klikamy w: Konfiguruj (niebieski link pod opisem) przez co otrzymamy…

Image and video hosting by TinyPic

A tak… jak widać, Microsoft zadbał o użytkowników wszystkich najpopularniejszych systemów mobilnych. Każdy z wymienionych po imieniu systemów mobilnych ma swoje uzasadnienie w odnośnym markecie. A ku-ku. A mówią, że Microsoft taki samolub 😛

OK. Wybieramy swój system mobilny (klik) i wdusiamy przycisk Dalej.

Efektem tego będzie ekran „prawie” finalny:

Image and video hosting by TinyPic

Jak widać, ja wybrałem opcję Windows Phone (bo jak inaczej) 😉 Niemniej… ekrany dla Androida i iOS-a wyglądają bardzo podobnie. Jedyną różnicą jest tutaj link zawarty w pierwszym (1.) punkcie instrukcji – prowadzący do odpowiedniego marketu i konkretnej aplikacji. Właśnie w tym momencie aplikację pobieramy na smartfona i instalujemy (cały proces trwa mniej niż minutę – na WP oczywiście – za inne systemy nie gwarantuję).

Po zainstalowaniu aplikacji uruchamiamy ją i idąc po najmniejszej linii oporu – skanujemy kod QR, który nadal mamy wyświetlony na ekranie. Skanujemy w sposób właściwy każdemu mobilnemu systemowi na urządzeniu – opiszę pokrótce jak to wygląda na WP. Androida ani iOS-a nie posiadam (stety… niestety).

W przypadku aplikacji dla WP – pomijając treść ekranów wyświetlanych za „pierwszą razą” – używamy ikony „+” na dolnym pasku opcji (dodawanie nowego sprzężenia):

Image and video hosting by TinyPic

… po czym (nadal pomijając treść wyświetlanych ekranów) używamy ikony „aparatu” – również z dolnego paska:

Image and video hosting by TinyPic

… co da nam możliwość zeskanowania wcześniej wspomnianego kodu QR…

Image and video hosting by TinyPic

Proszę się nie sugerować zawartością ekranu skanowania – jest poglądowa. Oczywiście wiadomo o który kod chodzi.

Efektem prawidłowego zeskanowania i rozpoznania kodu będzie ekran:

Image and video hosting by TinyPic

… z którego kod przepisujemy do pola poniżej wcześniej skanowanego kodu i wdusiamy Dalej

I to wszystko. Od tej pory, przy każdym pytaniu o kod weryfikacyjny, zamiast czekać na majla możemy użyć dostępnej w każdym takim przypadku opcji Mam kod, uruchomić apkę na fonie i przepisać cyferki.
Jak napisałem na początku, są to kody jednorazowe. Jednak jeśli tego mało, to dopiszę, że ważne są one tylko przez określony czas – czas ważności kodu odmierzany jest paskiem postępu, który widać na ostatnim skrinie pod napisem konta.
Aha… warto jeszcze zauważyć, że do programu możemy wprowadzić kilka powiązanych kont jednocześnie – nie wiem ile bo ilości maksymalnej nie sprawdzałem, na potrzeby eksperymentu powiązałem 3 konta.

Ot, co 🙂

Linki do odpowiednich marketów:

Sklep Windows Phone

Google Play Androida

Sklep iTunes Apple’a

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s