Aktualizacja Cyan dla Lumii 1520 w wariantach GB, FL, IN

Czytając w sieci o aktualizacji Cyan dla Lumii XXX, szczerze mówiąc nie mogłem się doczekać kiedy w PL wariancie będzie ona dostępna i kiedy M$ naprawi błąd w związku z którym zablokowano możliwość aktualizacji dla uczestników programu Preview for Developers (PfD). Poczytałem trochę i znalazłem rozwiązanie – musimy zmienić (za pomocą Nokia Care Suite) nasz krajowy wariant oprogramowania (059V3T4) do wersji angielskiej 059V337 (jest kilka ja użyłem tej) lub fińskiej 059V281 (tego nie sprawdzałem, ale ponoć działa tak samo), lub indyjskiej (też nie sprawdzałem bo nie chciałem się przejechać na braku języka polskiego). Kiedy telefon już wstanie po flashu, sprawdzamy w ustawieniach aktualizacje – po chwili wyświetli się informacja o jakiejś małej paczuszce przygotowującej, którą instalujemy – telefon się znowu zrestartuje. Kiedy wstanie, ponownie sprawdzamy w tym samym miejscu aktualizacje – i voila jest dostępny Cyan

pobieramy (chwilę to trwa bo telefon musi ponoć pobrać całą instalkę systemu, która ma ok 1,5 GB). W każdym razie proces przebiega bezboleśnie tylko trochę zajmuje czasu, a finalnie mamy to co na screenie poniżej:

Jeżeli mogę Wam coś zasugerować, tzn. tym, którzy już mieli Windows Phone 8.1 w wersji PfD i mają jakąś kopię ustawień w swoim OneDrive. W związku z tym, że WP 8.0 nie widzi kopii z WP 8.1, a zasadniczo przywrócenie WP 8.0 tj. Lumia Black następuje TYLKO po to, żeby wywołać UPD do Cyan, proponuję NIE LOGOWAĆ SIĘ na swoje konto M$. Kiedy po downgrade do WP 8.0 telefon wstanie, wpisujemy tylko hasło do sieci WiFi i PIN – resztę zostawiamy jak „fabryka dała”. Sprawdzamy wtedy UPD w ustawieniach – wynajdzie bez problemu, aktualizujemy system i kiedy obudzi się po skutecznym UPD, dopiero przy pierwszym uruchomieniu podajemy dane do logowania się na konto M$. Jak już mamy WP 8.1 możliwość przywrócenia ustawień z kopii się pojawi.

BTW.

Pomimo zbanowania mnie na Windowsmanii.pl pomyślałem, że forum nie jest dla jednego admina, który mnie zbanował, a dla kilkudziesięciu tysięcy osób, które tam zaglądają. Tak więc raz kozie śmierć – założyłem konto o nicku „zamiastBudnia” i w wątku o stanie aktualizacji Cyan przez OTA zamieściłem post o treści informującej o ww. stanie rzeczy. Jeden user zdążył mi podziękować, po czym post został usunięty do kosza jako spam, a konto zablokowane.

Nie wiem, ale jak dla mnie to taki stan rzeczy świadczy jednak o płytkim poziomie tego admina i jest wbrew wszystkiemu temu, co wypisuje o administracji konkurencyjnego dla nich forum, gdzie banuje się i usuwa posty bez powodu. No jak dla mnie @DjTonka (bo o nim piszę) stosuje identyczną strategię – kto nie wygodny – ban. Cóż taki lajf, a w tej sytuacji userzy czytający moją stronę dowiedzą się o tej aktualizacji wcześniej od innych.

Screeny zaraz wrzucę.

Reklamy

26 comments

 1. lesiot

  Właśnie widziałem… zachowuje się jak jakiś skończony debil. Może ma problemy emocjonalne i frustracje w ten sposób potrafi sobie zrekompensować!

  Polubienie

  • Budniu

   Oooo to grubo. Chyba u mnie na stronie utworzę zakładkę gdzie każdy będzie mógł coś napisać. Tylko nie wiem jak to organizacyjnie rozwiązać, bo w komentarzach będzie bałagan.

   Polubienie

 2. bjork-boy

  HEH.. z rok temu Tonka napisał do mnie „wiem kim jesteś” i zmienił mi nick na nick jakiegoś kolesia rzekomo za którego mnie uważa umieścił mnóstwo inwektyw w opisie konta i zasadził bana. Paranoik.

  Polubienie

  • Budniu

   Ooo, widzę jednak, że tych „wygnańców” to trochę więcej jest niż pisze Tonka, że to na tym forum konkurencyjnym to za byle co bany rozdają, a na windowsmanii tak nie jest. Wszędzie się zarzeka, że to było m. in. powodem jego rezygnacji z działania z nimi. Widać od kogoś naukę czerpali.

   Polubienie

 3. mokimoki

  He he, chyba będę następny 🙂
  Krytyczny post kolegi z forum usunięty szybciutko, mój jeszcze wisi ale zobaczymy…
  Miejmy nadzieję, że Tonka ochłonie na dniach, bo na razie” daje po garach”.
  Pzdr.

  Polubienie

  • Budniu

   Widziałem i właśnie jakieś 10 minut temu zrobił wątek o wymuszaniu UPD dla L1520 na fiński region – ot fachowiec, znalazł sposób, a jak wczoraj napisałem to post usunął i konto zablokował – żal patrzeć.

   Polubienie

 4. Wall-E

  Czyli jednak trzeba wymuszać poprzez downgrade do 8.0… Hmmmm… Troszku się MS-owi schodzi z naprawą tej z pozoru drobnej usterki.
  Cyan kusi mnie strasznie – zmian w stosunku do PfD jest sporo jak na moje oko – ale jakoś nie chce mi się zmieniać wariantu oprogramowania. Chyba poczekam na CV PL i dopiero wymuszę jeśli jeszcze będzie trzeba.

  Polubienie

  • Budniu

   Jak tam sobie życzysz, ja nie wytrzymałem. W każdym razie w Twojej sytuacji to już bym poczekał na Cyan w wersji instalacyjnej bez OTA, a ten powinien pojawić się dla serwisów parę dni po OTA.

   Polubienie

   • Wall-E

    Wiesz… te zmiany wariantu… Teraz zmienić, pewnie później też trzeba będzie zmienić znowu na CV PL… Qrka, żeby to było wymuszenie przez „legalny” CV PL to bym nawet minuty nie czekał. 🙂

    Polubienie

    • Budniu

     Ale co ze zmianami wariantu nie tak ? Przecież teraz zmieniasz i do następnego UPD systemu lecisz na tym, który wgrałeś. BTW zakupiłem sobie pełną wersję NaviFirm+ i mam już całkowicie w doopie windowsmanię, linki serwisowe do plików ROM-u będę miał jak się tylko pojawią na serwerze. Taka sytuacja: http://i.minus.com/i3t3hQSapVysS.PNG

     Polubienie

     • Wall-E

      O widzisz, to jest ciekawe. 🙂 Kiedyś ten program przemknął mi pod myszą, ale nie za mocno zainteresował… Może i ja się skuszę, ale to cza jeszcze nad tym pomyśleć bo ROM-y aż tak często nie wychodzą by trzeba było być na bieżąco. 🙂

      Polubienie

      • Budniu

       Wiesz dla Ciebie może to i zbędne ja jednak prowadzę stronę i wypadałoby żebym wiedział chwilę wcześniej jak coś się pojawia na serwerze. A generalnie opłata dożywotnia (najniższa, którą można poczynić za pełny dostęp w Navifirm) to 3 eurasy płatne PayPal-em, czyli jakieś 12 zł – jak dla mnie to nie jest wygórowana cena za to narzędzie.

       Polubienie

 5. Wall-E

  Troszkę pozazdrościłem @Budniowi tej jego oryginalnej Cyny i mimo, że na początku chciałem czekać na CV PL to jednak zadowoliłem się CV GBIE, – czyli wziąłem ROM od Angoli. ROM od „fińczyków” bądź „indian” jakoś do mnie nie przemawiał – poza tym już jeden-taki przetestował no to co ja się będę… Procedury romowania etc, etc, etc pomijam.
  Tak się złożyło, że mieliśmy z @Budniem kilka chwil na odrobinę dywagacji i podzielenie się wrażeniami na temat różnic pomiędzy Cyną i PfD.
  Szczerze? Tak naprawdę to dużo ich nie ma – przynajmniej tych widocznych – wszak od tej strony PfD był tworem z grubsza skończonym i jakichś rewelacji spodziewać się nie należało. Jednak nie da się zaprzeczyć, że tu i ówdzie widać, iż coś niecoś zostało nagrzebane w brzuszku tego „potworka”. Głębiej nie wchodzę, bo i tak nie da się tutaj zastosować zasady „pokaż kotku, co masz w środku”.

  ==========================

  *Strona wizualna (to, co rzuca się w oczy od razu i to, co można zobaczyć przy tzw. okazji):

  – Nowy splash-screen (niebieskie logo Windows na czarnym tle).
  Twór znany z innych modeli Nokii z PfD (choćby z L625), jednak L1520 go nie miała. Tym samym są teraz trzy (poprzednio dwa) „ekrany startowe” – napis „Nokia”, owo niebieskie logo Windowsa i napis „Windows Phone” plus logo. No. Tyle, że teraz mam wrażenie, iż system wstaje nieco dłużej…

  – Strzałki aktywności przy ikonkach połączeń (zasięg, WiFi…).
  Te również były w innych modelach na PfD ale L1520 ich nie posiadała.

  – Tryb „LTE” jest teraz prezentowany jako „4G” a nie jak w PfD w postaci „L”.

  Reszta jak w PfD.

  ==========================

  *Ustawienia:

  – „USB” – nowa opcja (@Budniu pisał o tym jeszcze przy PfD – znalazł przez szukajkę w telefonie).
  Nic przesadnie rozbudowanego – pozwala na niewłączenie transferu danych po podłączeniu kabla USB. Wszystkie znane mi patenty oferują rozwiązanie odwrotne: możliwość wyłączenia ładowania przez kabel USB… No, ale nie czepiajmy się. Aha… w tym jest jeszcze opcja powiadamiania o „wolnej ładowarce” – co by to nie znaczyło.

  – „Dane o ruchu” – nowa opcja.
  Obaj mieliśmy nieco problemu by rozkminić czemu to ma służyć. Stanęło jednak na tym, że służy ona jako dodatek do programów nawigacyjnych i podobnych. Jak to stwierdził @Budniu: „wszyscy userzy Lumii co to mają zaznaczone będą wysyłali dane do M$, a stąd krótka droga do Here Maps i Drive” – IMO, bardzo prawdopodobne.

  – „Wyświetl”
  Główna zmiana jaka mi się rzuciła w oczy to nieco rozbudowana opcja dopasowywania profilu wyświetlania kolorów. W PfD do dyspozycji były tylko suwaki, którymi można było sobie mieszać. Teraz mamy trzy predefiniowane profile plus opcja zaawansowana – i to dopiero ona udostępnia ręczną adjustację parametrów.

  – „Audio”
  Wszystkie ustawienia audio (korektor, dolby) działają również dla zewnętrznego głośnika – teraz już nie trzeba wtykać słuchawek by uaktywnić możliwość używania tych opcji.

  – „Wyświetl mój ekran”
  Nadal nie działa – @Budniu przeeksperymencił a ja nie mam powodu mu nie wierzyć. Ja tylko lapa próbowałem podłączyć do tej opcji, ale całkowita koopa – nawet nie znalazł (po WiFi oczywiście).

  – Kwestie ogólne.
  Troszkę niektóre opcje zostały przebudowane… ale tak bardziej w kwestii układu treści niż merytorycznym.

  Coś pominąłem? Pewnie tak, bo człowiek nie jest w stanie zapamiętać takiej ilości szczegółów.

  ==========================

  *Cała reszta (subiektywnie):

  – Wbrew temu co tu i ówdzie piszą, obsługa dotyku mocno się poprawiła. Po przełączeniu trybu na czułość „normalną” (domyślnie jest „wysoka”) jazdy w postaci „klik zamiast przesunięcia” zdarzają się już sporadycznie, jednak jeszcze się zdarzają. Za to wybudzanie ekranu przez dwutap już działa bez problemu.

  – Czujnik światła jest ponoć poprawiony – tak twierdzi @Budniu. Mnie trudno ocenić bo jakoś nigdy na to uwagi nie zwracałem.

  – Dostawca wyszukiwania – wybór tegoż zniknął z IE (info @Budniu).

  – Zasięgi wireless – czyli to, co mnie gryzło jak wesz w lewe jajko. Generalnie poprawiły się – tak pokazują wskaźniki.
  Zasięg w trybie LTE może nadal nie jest rewelacyjny, ale ujmując rzecz statystycznie to zanotował on 100-procentowy wzrost – teraz są już dwie kreski :p
  WiFi… tutaj mam odczucia ambiwalentne. Jeżeli chodzi o sam transfer to raczej się nie czepiam. Transfer jest i to nawet nie najgorszy… tyle, że wskaźnik zasięgu odrobinę szaleje – pokazuje wszystkie możliwe stany. Póki co zostaję przy opinii, że jest nieźle… a na pewno lepiej niż było.

  – Była taka sytuacja w PfD (nawet pisałem o tym), że wracając z jakiejś apki do ekranu startowego otrzymywało się nieco klatkującą animację – pulpit wracał na 2-3 niewielkie szarpnięcia. Teraz tego już nie ma, wszystkie animacje są płynne.

  – Ładowanie przez USB… jest maaaaaasakrystycznie wolne. Coś mi się wydaje, że dodanie w ustawieniach opcji USB popsuło co nieco w samym USB. Wczoraj fon ładował się w tempie coś około 1-1,5% na godzinę(!). Ale to może tylko u mnie. Przez ładowarkę ładowanie pomyka normalnie.

  – Czy fon przyspieszył w jakiś sposób… Piszę to, bo mam wrażenie, że właśnie nabrał trochę chyżości. Jednak może to być wynik zainstalowania wszystkich apek w pamięci wewnętrznej fona a nie na karcie SD jak to miało u mnie miejsce poprzednio. Niemniej odnoszę wrażenie, że wszystko teraz jest jakby takie płynniejsze a te „kropeczki” oznaczające czekanie pojawiają się na znacznie krócej niż poprzednio (w PfD).

  Aha… Działa funkcja „Żywe obrazki” 🙂

  To tyle co mi się w oczy rzuciło. Jak wyjdzie coś jeszcze to dopiszę. 🙂

  Polubienie

 6. Wall-E

  To już kilka dób minęło od apdejtu… Może do kompletu dołożę jeszcze kwestię prądów…
  Tak to u mnie wygląda przy umiarkowanym używaniu:

  A tak po rozpisaniu na nuty:

  Myślę, że nie jest najgorzej…

  Polubienie

 7. Pingback: WP 8.1 (Lumia Cyan) w wariancie „wyspiarskim” (CV GB) i co z tego wynikło. | Encyklopedia Windows Phone

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s