Nokia Lumia Icon oficjalnie

Parę dni nie pisałem, z trzech powodów:

  1. zakup nowego telefonu i związane z tym zajęcie ogarnianiem mocy co do jego konfiguracji i ustawień pod siebie,
  2. rozpisywanie się od kilku dni praktycznie wszystkich serwisów, portali i blogerów na temat premiery Lumii Icon aka 929 oraz
  3. wypuszczenia przez M$ SDK w wersji 8.1, co udostępniono tylko nielicznym deweloperom (z tego co wiem to nawet Jaxbot aka WindowsPhoneHacker nie otrzymał takiego zaproszenia).

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności oraz to, że kiedy kilka razy w życiu próbowałem napisać coś na podstawie plotek czy przecieków i nie wyszło mi to na zdrowie, tzn. wówczas plotki okazywały się faktycznie tylko wyssanymi z palca bzdurami, obecnie postanowiłem, że będę twardy i nic nie będę smarował o wcześniejszych doniesieniach w zakresie Lumii Icon. W kwestii SDK 8.1 napiszę, jak zostanie udostępniony dla wszystkich deweloperów, sam pobiorę, obadam i się podzielę, a obecnie screeny dot. możliwości nowego systemu WP 8.1 traktuje w charakterze informacyjnym, a że nie są jeszcze dostępne w telefonach – nie będę się na ten temat wymądrzał, nie mając czegoś w ręku i bez testów.

W obecnej sytuacji, skoro już nastąpiła w dniu wczorajszym oficjalna premiera Lumii 929 aka Icon i mam link do jej OFICJALNEJ specyfikacji, mogę naskrobać dwa słowa. Nie ma co się oszukiwać IMO jest to telefon prawie, że idealny. Te „prawie, że” jak dla mnie to: jego kanciasty wygląd, brak slotu kart pamięci (co przy aparacie takim jak mam w L1520 czyli 20 Mpx z możliwościami jakie daje RAW) może być powiedziałbym uciążliwe, gdyż te 32 GB dość szybko się może zapełnić, jak do tego zainstalujemy ze dwie czy trzy gry po 1,5 GB każda. Jest jeszcze jedno „prawie, że” choć nie jest to zależne od samego smartfona – mam na myśli jego dostępność. Jak już oficjalnie wiadomo, Lumia Icon będzie dostępna TYLKO w amerykańskiej sieci Verizon, gdyż dla niej właśnie została wyprodukowana. Z czym to się wiąże ? Otóż pojawiają się głosy w sieci (póki co nie potwierdzone), że częstotliwości w jakich ten smartfon ma pracować, choć dostępne w Europie (oraz w innych sieciach w USA), mogą nie działać poprawnie na sprzęcie wyprodukowanym na rynek amerykański, a konkretnie dla Verizon. Głównym przysporzeniem jest to, iż pomimo obsługi LTE, to parametry nadawania dla Verizon mogą się różnić od innych sieci w związku z czym maks. prędkość jaką uzyskamy to dla przykładu EDGE dla sieci T-Mobile i HSPA+ dla sieci AT&T. Pozwolę sobie przytoczyć cytat w tym zakresie, który został opublikowany w serwisie WPCentral, a pochodzi od człowieka, który testował ten telefon:

The Lumia Icon comes SIM unlocked, so yes, you can toss in a nano SIM card for any network and the phone will work. You should also pick up Nokia Access Point to ensure appropriate network and MMS settings. That app will install to Settings.

However, depending on your carrier’s LTE setup, your data connections will vary:

Networks: LTE: 700MHz; SVLTE Band 13; Band 4; CDMA: 3G EVDO 850/1900 Rev A with Rx Diversity; Global Ready: GSM (850MHz, 900MHz, 1800MHz, 1900MHz)  UMTS (850MHz, 900MHz, 1900MHz, 2100MHz)

For T-Mobile, you can get HSPA (3G) connections, and it will fall back to the super-slow 2G Edge otherwise. It does not support T-Mobile LTE and I was often stuck on Edge, meaning the Lumia Icon will technically work but it’s far from ideal.

For AT&T, things are only slightly better with HSPA+ in certain locations and of course there is no issue with phone calls. However, I was not able to get LTE data either.

In other words, the Lumia Icon can work on other US networks, but you’ll be most likely sacrificing LTE network speeds to do so. Probably not the wisest bargain if you’re considering purchasing it off-contract.

Biorąc pod uwagę powyższe, szczerze polecam zastanowić się przed zakupem tego telefonu w celach użytkowania go w Europie, gdyż bez sprawdzenia jego działania, może nas spotkać niemiła niespodzianka.

Wspomnieć trzeba o cenie tego sprzętu. Dotychczas jeden raz pojawił się w sieci link do sklepu online Verizon, z którego wynikało, że bez umowy ten telefon można było zakupić za 777 dolarów (czyli ok 2500 zł). Ww. link jednak już nie jest aktywny, ale dostępne są ciągle zrzuty z ze strony, kiedy jeszcze działał:

Obecnie możemy ją zakupić przez sklep Microsoft, jednak w trybie przedsprzedaży oraz z umową i abonamentem na dwa lata, a cena telefonu przy tej opcji to 199 dolarów, czyli jakieś 600 zł. Ocenę czy warto, pozostawiam Wam.

Cóż więcej pisać, jaka Lumia Icon jest każdy widzi, nie będę linkował poszczególnych zdjęć, gdyż każdy może otworzyć ww. link do WPCentral i sobie obejrzeć. Postanowiłem podzielić się moimi wstępnymi spostrzeżeniami dotyczącymi tego urządzenia i muszę powiedzieć, że gdyby była pewność jego właściwego działania w Europie to poważnie bym rozważył jego zakup. Nie skupiając się na dalszym opisywaniu możliwości tego urządzenia, gdyż ma ono praktycznie wszystko czego potrzeba, pragnę zwrócić Waszą uwagę na jeszcze jeden szkopuł – ekran OLED, w który jest wyposażony ten telefon, nie wspiera funkcji „Podgląd” (Glance), która jest zachwalana przez wszystkich użytkowników Lumii. W skrócie – nie zobaczymy w niej tego fajnego wygaszacza ekranu z godziną, a który wraz z Lumia Black został wzbogacony o wyświetlanie notyfikacji.

Kończąc zamieszczam link do oficjalnej specyfikacji technicznej tego urządzenia, niech każdy zainteresowany czyta do woli. Pozdrawiam.

Lumia Icon specifications.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s