Jak uzyskać parę dodatkowych opcji do IE np. szybkie tłumaczenie stron internetowych

Przypomniał mi się jeden trick jeszcze z czasów Windows Phone 7.X, a w zasadzie przypomniał mi go w dniu dzisiejszym Twitter. Otóż pewnie nie wszyscy z Was wiedzą o tym, że nasz natywne przeglądarki internetowe – Internet Explorer obsługują skrypty Java, które po prostu należy wywołać stosownym poleceniem. Można je w prosty sposób wywołać poprzez wpisanie w pasek adresu w przeglądarce, jednak z uwagi na zbyt skomplikowany charakter ciągu znaków najprościej to jeden raz z poziomu telefonu dodać sobie do ulubionych i zapisać. Poniżej zaprezentuję Wam kilka najbardziej wg mnie funkcjonalnych i przydatnych poleceń. DOCZYTAJCIE DO KOŃCA – TREŚĆ JEST TYLKO OPISEM, GOTOWE PLIKI POD KONIEC ARTYKUŁU.

21.01.2015 r. – Postanowiłem nagrać filmik prezentujący działanie skryptu na komputerze (w telefonie działa tak samo dobrze).

Tłumacz.

Aby uzyskać tłumaczenie tekstu online (tak jak na screenach tj. pierwszy – oryginalna strona i drugi – ta sama jednak po przetłumaczeniu na angielski):

musimy udać się do naszej przeglądarki, otworzyć pierwszą lepszą stronę internetową, tapnąć trzy kropeczki w dolnym, prawym rogu i wybrać z menu „Dodaj do ulubionych”. Otworzy się nam okno, w którym możemy zedytować adres internetowy oraz nadać tytuł zakładki. I teraz to co jest najważniejsze, w pole adresu internetowego MUSIMY wkleić nw. tekst W CAŁOŚCI:

javascript:(function(){var s = document.createElement(‚script’); s.type = ‚text/javascript’; s.src = ‚http://labs.microsofttranslator.com/bookmarklet/default.aspx?f=js&to=pl’; document.body.insertBefore(s, document.body.firstChild);})()

oraz sugeruję tytuł ustawić sobie poprzedzając nazwę myślnikiem np. – Translator. Dzięki temu nasza zakładka będzie wyświetlana na liście ulubionych jako pierwsza. Następnie potwierdzić dodanie do ulubionych na dolnej belce, tapiąc znaczek zatwierdzenia (V). To wszystko, od teraz jak otworzymy stronę w obcym języku i wejdziemy w ulubione, po tapnięciu tego naszego translatora, po chwili strona się przeładuje i wyświetli po polsku. Dla ciekawskich: jeżeli chcemy tłumaczyć strony na inne języki, w ww. skrypcie tj. adresie z ulubionych musimy zmienić ten element:

/default.aspx?f=js&to=pl

tzn. zmieniamy tylko to co wytłuściłem na czerwono. Jest to skrót regionalny dla poszczególnych języków, pełną listę obsługiwanych znajdziecie tutaj.

ZMIANA PARAMETRÓW CZCIONKI NA STRONIE

Ten zabieg z kolei, doda nam parę funkcji przydatnych do odczytu stron internetowych, kiepsko zoptymalizowanych dla urządzeń przenośnych. Te dodatkowe funkcje wyglądają tak:

Operacja analogiczna do tłumacza, jednak tutaj w pole adresu edytowanej zakładki ulubionych, wklejamy poniższy tekst:

javascript:(%0A%28function%28%29%7Bwindow.baseUrl%3D%27//www.readability.com%27%3Bwindow.readabilityToken%3D%27%27%3Bvar%20s%3Ddocument.createElement%28%27script%27%29%3Bs.setAttribute%28%27type%27%2C%27text/javascript%27%29%3Bs.setAttribute%28%27charset%27%2C%27UTF-8%27%29%3Bs.setAttribute%28%27src%27%2CbaseUrl%2B%27/bookmarklet/read.js%27%29%3Bdocument.documentElement.appendChild%28s%29%3B%7D%29%28%29)

Działa tak samo jak tłumacz, strona załaduje się ponownie z dodatkowymi opcjami.

Podobnie możemy dodać inne funkcje do przeglądarki jak back, forward, czy top, jednak nie są one tak ciekawe jak te dwie opisane powyżej.

W związku z tym, że WordPress zmienia sobie dowolnie kodowanie ww. tekstów mogą wystąpić jakieś błędy, które ciężko wychwycić gdyż mogą polegać na zmianie jednego apostrofu na przecinek lub odwrotnie, a wówczas już skrypt nie będzie działał. W tej sytuacji, dla ułatwienia wrzuciłem na serwer gotowe skróty do tych dwóch opcji oraz plik tekstowy zawierający wpisy bez błędów. Całość jest spakowana w jednej paczce, po pobraniu której na komputer i rozpakowaniu, skróty kopiujemy do lokalizacji: C:\Users\NAZWA UŻYTKOWNIKA\Favorites\Telefon (tu nasz telefon synchronizuje swoje zakładki z „Ulubionych” w IE – trzeba mieć tylko włączoną synchronizację w telefonie: Ustawienia>Synchronizacja ustawień>Internet Explorer – włączone) – po chwili zakładki będą w telefonie. Niestety do takiego dodania zakładek do telefonu niezbędny jest komputer z Windows 8.X oraz używanie IE w nim. Dla osób, które nie korzystają z tego – w paczce jest plik tekstowy z gotowymi skryptami – musicie przekopiować ręcznie ten tekst.

Skrypty w formacie *txt: http://www.mediafire.com/view/hshhm7plioszhqh/Skrypty.txt

Pliki w paczce: http://www.mediafire.com/download/p632cckusq65ep7/Pliki.zip

Źródło: All About Windows Phone

Reklamy

3 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s